Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Semantik Nedir?

  • Konbuyu başlatan Slade
  • Başlangıç tarihi
Slade

Slade

Tilki Adayı
Katılım
1 May 2022
Mesajlar
52
Ticaret: 0 / 0 / 0
Semantik nedir? Makinelerin insan dilini anlamasını sağlayan bir dizi teknolojidir. Bilgisayarların birbirleriyle iletişim kurmaları ve bilgi paylaşmaları için bir yol sunar. World Wide Web'in belgeler veya web sayfalarından ziyade veri temsili ve bilgisayarlar arasındaki iletişime odaklanan bir uzantısıdır. Buradaki fikir, doğal dil işleme, makine öğrenimi ve veri madenciliği gibi teknolojileri kullanarak makinelerin insan dilini anlamasını mümkün kılmaktır.

Amaç, gizlilik veya güvenlik sorunlarından ödün vermeden eskisinden daha yüksek üretkenlik düzeyleri elde edebilmeleri için bilgisayarların birbirleriyle daha verimli bir şekilde bilgi paylaşmasını sağlamaktır. Bu ağ bilgilerin makine tarafından okunabilir bir şekilde paylaşılmasına ve yeniden kullanılmasına izin veren bir dizi teknolojidir.

Semantik nedir

Semantik Web Nedir?​

Web'den ilgili bilgileri bulmak, farklı kaynaklardan gelen verileri entegre etmek ve yeni uygulamalar oluşturmak gibi birçok şey için kullanılabilir. Semantik Web, bir tarayıcı aracılığıyla erişilebilen bir webdir. Bu, makine tarafından okunabilir formatta veri alışverişine izin veren standartların ve açık kaynaklı yazılımların kullanılmasıyla mümkün olur. Semantik Web, e-ticaretten sağlık hizmetlerine kadar birçok farklı amaç için kullanılabilir. Giderek daha popüler hale geliyor çünkü makinelerin insan müdahalesine ihtiyaç duymadan insanların ne söylediğini anlamasını sağlıyor. Genel olarak açıklamak gerekirse meta veriler ve yapılandırılmış veriler kullanılarak birbirine bağlanan bir web sayfaları sistemidir. Belgeleri bağlamak için Köprü Metni Biçimlendirme Dili kullanan World Wide Web'in bir uzantısıdır.

Semantik Web Ne İşe Yarar?​

Semantik Web, bilgisayarların bilgisayar kodunun yanı sıra doğal dili de anlamasını sağlayarak, makinelerin insan yardımı olmadan bir web sitesinin ne hakkında olduğunu anlamasını kolaylaştırır.

  • Semantik Web, bu farklı web sitelerindeki bilgiler arasındaki bağlantıları tanımlar.
  • Ayrıca bu bilgilerin bilgisayarlar ve diğer cihazlar tarafından işlenmesi ve çeşitli şekillerde kullanılması için nasıl kullanılabileceğini de tanımlar.

Genel olarak incelendiğinde bu teknoloji, etrafımızdaki dünyayı anlamlandıran bir teknolojidir. İnternetin bir uzantısıdır ve kuruluşların ve insanların bilgileri daha anlamlı bir şekilde aramasına, paylaşmasına ve yayınlamasına yardımcı olur. Bu teknoloji, son yıllarda popülerlik kazanan gelişmekte olan bir teknolojidir. Semantik Web 2.0 veya Bilgi Grafikleri olarak da bilinir. Bunun arkasındaki ana amaç, API'ler veya veritabanları gibi herhangi bir teknik sınırlama olmaksızın verilerin diğer kuruluşlarla paylaşılabileceği bir web oluşturmak.

Semantik Teknolojisi​

Semantik Web, bilgisayarlar tarafından erişilebilen bir veri ağıdır. Makine tarafından anlaşılabilir bir veri düzenleme ve paylaşma yöntemidir. Semantik; arama motorları, dijital asistanlar ve hatta robotlar gibi birçok kullanıma sahiptir. Makinelerin kendilerine verilen bilgilerin arkasındaki anlamı anlamalarını sağlar. Anlamsal Web, birbirine bağlı veri kümelerinden oluşan bir veri ağıdır. Dünya hakkında bilgi sağlamak amacıyla bilgiyi organize etmek ve anlamlandırmak için kullanılabilir. Web sayfalarını tanımlamak için metin tabanlı biçimlendirme dili yerine makine tarafından okunabilen verileri kullanan World Wide Web'in bir uzantısıdır.