Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Router Nedir?

  • Konbuyu başlatan Celil
  • Başlangıç tarihi
Genel kapsamda router nedir sorusunda yönlendirici, ortak bir ev ağı aygıtıdır. Kişisel bilgisayarlarınız ve genellikle yönlendirici olarak adlandırılan diğer bağlı aygıtlar gibi yerel ev ağınız ile İnternet arasında iletişimi sağlayan bir ağ donanımı parçasıdır. Yönlendirici, bir ağdaki davetsiz misafirlere karşı ilk güvenlik hattıdır. Yönlendiricinizde en yüksek güvenlik düzeyini etkinleştirmek, bilgisayar sisteminizi ve bilgilerinizi saldırılara karşı korumanın en iyi yoludur. Yönlendiriciler, yönlendirici üreticisi tarafından yayınlandığı şekilde güncellenmesi gereken bir yazılım içerir.

Çoğu yönlendirici, diğer ağ aygıtlarına sadece ağ kabloları kullanarak erişim sağlanır ve Windows veya diğer işletim sistemlerinde sürücüleri çalıştırmaya gerek yoktur. Ancak, bir bilgisayara USB veya FireWire aracılığıyla bağlanan yönlendiriciler, genellikle sürücülerin düzgün şekilde çalışmasını gerektirir. Yönlendiriciler çoğunlukla küçük ev tipi ağlarda DHCP server şeklinde hareket ederek onlara benzersiz IP adresleri verir. Yönlendiricilerin çoğu 3Com, Motorola, Belkin, Linksys, D-Link, TRENDnet ve Cisco gibi şirketler tarafından yapılır, ancak başkaları da vardır.

1648978501984

Yönlendiriciler Nedir ve Nasıl Çalışır?

Yönlendiriciler, fiber, kablo veya DSL modem gibi bir modemi, bu cihazlar ile İnternet arasında iletişimi sağlamak için diğer cihazlara bağlar. Çoğu yönlendirici, hatta kablosuz yönlendiriciler bile, aynı anda birden çok cihazı İnternet'e bağlamak için genellikle birden çok ağ bağlantı noktasına sahiptir. Ayrıca, router nedir sorusunun cevabına da kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Tipik olarak, bir yönlendirici, bir ağ kablosu aracılığıyla İnternet veya bir WAN bağlantı noktası üzerinden modeme fiziksel olarak bağlanır ve ardından herhangi bir noktada bir kablo aracılığıyla ağ arabirim kartına fiziksel olarak yeniden bağlanır. Bir kablosuz yönlendirici, birden çok kablosuz standartta kullanılan belirli bir standardı da destekleyen cihazlara bağlanabilir.

Modemler ve yönlendiriciler, aynı bağlamda veya kablo/modem kombinasyonlarında kullanılan farklı cihazlardır. WAN ya da İnternet bağlantısında kullanılan IP adresi, genel olarak kullanılan bir IP adresidir. LAN'a veya yerel alan bağlantısına atanan IP adresi, özel bir IP adresidir. Birden çok bağlantıya sahip kablosuz yönlendiriciler ve kablolu yönlendiriciler, cihazların birbirleriyle iletişim kurmaya yarayan bir ağ anahtarları biçiminde işlev görür. Örneğin, bir yönlendiriciye bağlı birden çok bilgisayar, yazıcıları ve dosyaları birbirleriyle paylaşacak şekilde yapılandırılabilir. Ayrıca router nedir tarzı soruların cevaplarına ulaşmak çok kolaydır.

Kişilerin ağın çalışma biçiminde değişiklik yapması gereken bir zaman olabilir. Bu işlem yönlendiricideki yazılıma erişilerek yapılır:

  • Yönlendirici oturum açma parolanızı değiştirmek,
  • Wi-Fi parolanızı değiştirmek,
  • Ağınızı şifrelemek,
  • Bağlantı noktası yönlendirme şartlarını ayarlamak,
  • Farklı bir kablosuz ağ adı seçmek veya aygıt yazılımınızı güncellemek gibi oturum açmanın çeşitli nedenleri vardır.
Bir yönlendiriciyi yönetmekle ilgili diğer bazı yaygın görevler arasında yönlendiricinin yeniden başlatılması ve yönlendirici yazılımının donanımdan sıfırlanması yer alır.

Yönlendirici Satın Alma İşlemi

Bir yönlendirici satın almadan önce, tüm cihazlarınızın internete erişmesini sağlamada ne kadar güçlü olduğu gibi dikkate alınması gereken birkaç şey vardır. Oyun konsolları, tabletler, bilgisayarlar ve telefonlarda olmak üzere çoğu cihaz için bir Wi-Fi yönlendirici satın alabilirsiniz. Ayrıca router nedir sorunu bilmek önemlidir. Eviniz küçükse, tek bir yönlendirici ile ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz. Daha büyük evler veya birden fazla odaya sahip işletmeler bir ağ ağı veya Wi-Fi genişletici tercih edebilir.
 
Son düzenleme: