Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Programlama Nedir?

  • Konbuyu başlatan Celil
  • Başlangıç tarihi
Bir program yazarak, bilgisayarınızın donanımıyla iletişim kurabilir ve belirli koşullar altında belirli talimatları yürütmesini sağlayabilirsiniz. Verdiğimiz talimat ve koşullar doğruysa çok hızlı bir şekilde %100 doğru sonuçlar üretebiliriz.

Programlama nedir denildiğinde; bir web uygulaması, bir masaüstü uygulaması veya bir mobil uygulama olabilir. Veya herhangi bir elektronik cihazda bulunabilir. Ancak bu noktada programın hangi platform için geliştirildiği önemli değil. Çünkü nerede olursa olsun herkesin ihtiyacı olan mantık aynı programlama mantığıdır...

Programlama nedir

Programlama Mantığı Nedir?​

Bilgisayar programları, program oluşturma aşamasında oluşturulan yönergelere göre işlenir. Programı kullanırken oluşturduğunuz program ile iletişim kuran tüm kullanıcı etkileşimlerine karşılık gelen tüm tepkileri ve adımları önceden programa bildirmeniz gerekmektedir.

Her zaman robot haberlerini duyuyoruz ve tüm robot haberlerinin insan işlevleri için geliştirildiğini biliyoruz. Burada programcılar olarak robotun sahip olduğu yazılıma dikkat etmemiz gerekiyor.

Karmaşık yanıtlara yanıt veren robotlar için yazılım hazırlayan programcıların, karmaşık algoritmaların nasıl oluşturulacağını bilmesi gerekir. Her tepkiyi, her adımı, her çevresel koşulu önceden planlamanın nasıl olacağını düşünmeniz gerekir.

Evde kullandığımız tüm elektronik cihazlar. Örneğin, bir çamaşır makinesi programı. Kısa bir yıkama beyazı gibi... Ya da akıllı hale gelen akıllı TV'ler bize birçok özellik sunuyor. Yazılımların çalışma mantığını şu şekilde anlatabiliriz;

Örnek; Küçük bir çocuğa hava sıcakken klimayı açmasını nasıl anlatırız?

  1. Sıcak olduğunu düşünüyorsanız, klimanın uzaktan kumandasına alsın.
  2. Klima kumandasındaki büyük kırmızı düğmeye bul
  3. Kırmızı düğmeye bir kez bas
  4. Sorun yaşarsan bir büyüğünden yardım iste.
Bu açıklama sonucunda çocuk sıcakken klimanın kontrolünü elinize alın, kırmızı düğmeyi bulun ve bu düğmeye bir kez basın. Ancak bu durumlarda çocuk ortam ısınmadan klimayı açamayabilir veya klimayı açmak için kırmızı düğmeyi bulamayabilir.

Peki Bu Görevi Bir Programa Yüklesek Nasıl Olur?​

Programlama nedir görevinde komut şeklinde yükleme yapılabilir.

  1. Ortam sıcaklığını ölç
  2. Sıcaklık 27 derecenin üstünde ise klimayı çalıştır.
  3. Ayrıca her 15 dakikada bir ortam sıcaklığını ölçün ve gerekirse tekrar çalıştır.
Ve bu koşul yerine getirildiğinde, elektronik cihazı yönetecek programın önceden hazırlandığı ve gerekli talimatların yerine getirildiği ortaya çıkıyor. Bu nedenle, düzgün çalışmayan düzgün kodlanmış bir yazılım yoktur.

Kullandığınız programlama dili ne olursa olsun programlama nedir mantığını öğrenmeniz ve yazılımınızı doğru bir şekilde planlamanız gerekir. Yani iyi bir algoritma hazırlamanız gerekiyor.

Çocuklar için Kodlama​

Çocuklar erken yaşta programlama nedir uygulaması yaparak algoritmik akıl yürütme becerilerini ve nedenselliği başarılı bir şekilde geliştirebilirler. Bu sayede yerleşik bir kalıplaşmış sistemden sıyrılarak yaratıcılıklarını ortaya koyabilirler.

Programlama nedir içerik dilleri genellikle "0" ve "1" kelime ve sayılarından oluşan komutlardan oluşur. Program, çocukların eğlenirken kodlamanın mantığını anlamalarına yardımcı olmak için tasarlanmıştır. Scratch, mBlock, LEGO Mindstorms ve App Inventor gibi programlar, çocukların oyun tasarımı, robot kodlama ve mobil uygulama geliştirme gibi alanlarda erken gelişmelerini sağlar. Çocuklar için tasarlanan bu programlar, "sürükle bırak" teknolojisi kullanılarak komut blokları üst üste veya yan yana yerleştirilerek programlanabilir.
 
WebFaresi

WebFaresi

Tilki Adayı
Katılım
30 Nis 2022
Mesajlar
85
Ticaret: 0 / 0 / 0
Kodlama kadar keyif aldığım çok az şey var. Sıfırdan ortaya koymak mükemmel bir his.