Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

PlayStation Oyun Konsolunun Evrimi

  • Konbuyu başlatan Thous
  • Başlangıç tarihi
Thous

Thous

Yönetici
Yönetici
Katılım
28 Şub 2022
Mesajlar
370
Konum
Samsun
Web
tilki.net
PlayStation oyun konsolunun evrimi PlayStation oyuncuları tarafından merak ediliyor olabilir. Bu konuda PlayStation gelişimi hakkında araştırdıklarımı ve öğrendiklerimi siz değerli Tilki.NET üyelerine aktarmak istiyorum.

Sony, 1946 yılından beri teknoloji sektöründe gelişmeler yapan bir şirket. İkinci Dünya Savaşı sonrası kurulan firma, günümüze kadar pek çok çalışma gerçekleştirdi. Firmanın yaptığı çalışmalardan bahsetmek gerekirse kamera, televizyon, müzik çalar gibi ürünler bahsedilebilir. Bu ürünlerden birisi olan oyun konsolu da Sony firmasının eğlence sektörüne kaymasına sebep oldu. Çünkü firma bu sektörden çok kazanıyordu.

Playstation evrimi

PlayStation 1​

1994 yılında piyasaya sürülen PlayStation 1, PlayStation One ile birlikte dönemine göre büyük bir satış başarısı elde etti. Grafikleriyle, özellikleriyle ve oynanış mekanikleriyle oyuncuların ilgisini çeken PlayStation 1’in sistem özelliklerini incelediğimizde 32 bit 33.7 MHz işlemciye sahip olduğu görülüyor. 640×480 çözünürlüğü destekleyen bu model, 16 milyonun üzerinde renk desteğine sahip. 2 MB RAM içeren bu model 1 MB VRAM ile birlikte oyuncuları karşılıyor.

PlayStation 2​

Günümüze göre bu modeller oldukça düşük sistem özelliklerine sahip olabilir fakat dönemine göre yeterli düzeyde olduğunu da unutmamak gerekiyor. PlayStation 2, 2000 yılında piyasaya sürülen ve kısa sürede büyük bir satış elde eden oyun konsolu olarak karşımıza çıkıyor. Bu model ile birlikte oyunların kalitesi artmaya başlarken sistem özelliklerinde de ciddi bir artış yaşandı. Örneğin bellek boyutu 16 kat yükselmişti. Bu modelin sistem özelliklerini incelediğimizde 32 MB RAM, 4 MB VRAM, 8 MB hafıza kartı, 40 GB disk alanı, 150 MHz GPU ve 295 MHz işlemci içerdiği görülüyor.

PlayStation 3​

On milyonlarca satılan bir diğer oyun konsolu PlayStation 3 olarak yer alıyor. Bu konsolun sistem özelliklerini incelediğimizde 8 kat daha güçlü belleğe ve oldukça güçlü işlemcilere sahip olduğu görülüyor. Konsolun sistem özellikleri 3.2 GHz işlemci, 256 MB RAM, 256 MB VRAM, 530 MHz grafik işlemci ve en düşük 20 GB disk alanı olarak yer alıyor.

PlayStation 4​

100 milyonun üzerinde satmasıyla PlayStation 1’i geride bırakan PlayStation 4, bir önceki nesile göre 32 kat bellek artışı yaşadı. Halen sıkça tercih edilen bu konsolun sistem özellikleri 8 GB GDDR5 RAM, 256 MB RAM, 500 GB depolama alanı, 8 çekirdek 1.6 GHz işlemci ve 800 MHz ekran kartı içeriyor.

PlayStation 5​

PlayStation oyun konsolunun evrimi arasında yer alan PlayStation 5, çıktığı günden beri ciddi stok sorunları yaşayan ve tedarik sorunu oluşan bir konsol oldu. Üstün grafiklerinden çok stok sorunu ile gündeme gelen oyun konsolu bir önceki nesile göre 2 kat bellek artışı yaşadı. Bu sistemin özellikleri arasında 16 GB GDDR6 RAM, 512 MB DDR4 RAM, 825 GB SSD, 8 çekirdek 3.5 GHz işlemci ve 2.23 GHz gücünde ekran kartı yer alıyor.
 
m2hmet

m2hmet

Tilki Adayı
Katılım
19 Haz 2022
Mesajlar
58
Konum
Gaziantep
Bir zamanlar PlayStation ne demek bilmeyip atarimizi 2.5₺'a alır oynardık. :(


Hocam bu arada şimdi PlayStation 2 değeri nedir? Sanırım ps 1 veya 2 antika olarak satılıyordu.