Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Ping Nedir?

  • Konbuyu başlatan Celil
  • Başlangıç tarihi
Ping Nedir? Genel olarak, indirme hızı yüksekse kişiler bağlantılarının iyi olduğunu düşünme eğilimindedir. Ancak bağlantınızın kalitesini ölçerken genellikle hesaba katmadığınız önemli bir faktör daha vardır. Buna gecikme denir. Ayrıca ping nedir, bu tarz soruların cevapları kolaylıkla bulunabilir. Bağlantınızın hızı, sahip olduğunuz bant genişliğini temsil eder ve bu hız ne kadar yüksek olursa, o kadar fazla veri paketi alabilirsiniz. Otoyol gibidir, ne kadar çok şerit varsa, her dakika o kadar fazla trafik döner ve iki şeritli bir otoyolda olduğu gibi aynı anda daha fazla insan varış noktasına ulaşır.

Gecikme, bir paketin ağ içinde iletilmesi için tam olarak geçen süredir ya da bir paketin sunucudan alınması için geçen sürede denilebilir. Ölçtüğü şey, bağlantının açılmasıdır ve örneğin 50 milisaniyelik bir gecikmeniz varsa, bu, Google'ın sunucularından sizin sunucularınıza geçiş yapmak için geçen süre olmuş olur. Ayrıca ping nedir sorusunun cevabına da kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Gecikmeyi ölçmek için, yerel bağlantınızın IP ağındaki uzak bir bilgisayarla iletişim kurması için geçen süre olan milisaniye cinsinden ölçülen ping kullanılır.

Bu nedenle, bir hız testi yapmaya gittiğinizde, web sitesinin yaptığı ilk şey Ping'i ölçmektir ve ardından size indirme ve yükleme hızları vermeye devam eder. İşletim sisteminize bağlı olarak pinginizi ölçmek için farklı yöntemler vardır ancak en kolayı internet bağlantınızın hızını ölçmek için önerilen sayfaları kullanmanızdır. Ve neredeyse hepsi, yükleme ve indirme hızlarına ek olarak, ping veya gecikme sürenizin ne olduğunu da size söyler.

Ping nedir

Gecikme Nerede Daha Önemlidir?

Genellikle ping nedir, bir sunucuyla iletişimin anlıklığının, gerçekleştirdiğiniz etkinlik için hayati önem taşıdığı durumlarda çok önem taşır. Klasik bir örnek video oyunlarıdır, çünkü ping'iniz yüksekse gecikme yaşarsınız ve çevrimiçi bir oyunda gerçekte olanın ekranınıza ulaşması zaman alır. Ve örneğin oyun şut atmakla ilgiliyse, belirli durumlara tepki vermek söz konusu olduğunda bir fark yaratabilir. Bir video konferans yaptığınızda, iyi bir ping almak, konuşmanın akmasını sağlamak için de önemli olabilir. Ping sorunu varsa ertelenen konuşmalardan birini yapıp mesajınızın karşıdaki kişiye ulaşmasını beklemek ve sonra geri gelmesi oldukça can sıkıcı bir durum olabilir.

Öte yandan, ping gecikmeyi ölçmek için kullanılan ölçümdür ve milisaniye (veya ms'nin kısaltması) olarak ifade edilir. Bu, ping ne kadar düşükse o kadar iyi demektir. En çok tavsiye edilen şey:

  • Ping’in 100ms'den az olması,
  • 65ms'den bağlantının yeterli olması,
  • Görüntülü görüşme yaparken sorun yaşamamanızı sağlar.
Eğer bir oyuncuysanız, optimum ping 20ms civarında olacaktır, böylece çok fazla gecikme yaşamazsınız. Gecikme, gerçek zamanlı telekomünikasyonun üretebileceği aşırı gecikmeyi ifade eder.

Sebepler, ağdaki yüksek gecikme süresi veya iletişimin kurulduğu istemci veya hizmetteki yetersiz işlem gücü ile ilgili olabilir. Gecikme, sunulduğu biçime bağlı olarak oluşur. Örneğin, gecikme varsa videolar kötü görünme eğiliminde olur ve oyunlarda karakteriniz komutlarınızı takip etmekte yavaş olabilir.

Ping'i Nasıl Görebilir ve Ölçebilirsiniz?

İnternet bağlantınızın pinginin ne olduğunu tek tıkla öğrenebilirsiniz. Bunun için mutlaka bir hız testi ile internet hızınızı ölçmelisiniz. Test, indirme hızını, yükleme hızını, titreşimi ve ping'i ölçer. Ping milisaniye (ms) olarak ifade edilir. Ayrıca ping nedir? tarzı sorularının çok kolay ve basit cevapları vardır. Bu arada, yükleme ve indirme hızları Mbps (saniyede megabit) cinsinden ölçülür. Simetrik internet bağlantılı bir fiber optik planla anlaşma yaptıysanız, indirme ve yükleme hızı aynı olacaktır. Titreşim ise veri aktarımı sırasında bağlantının alabileceği dalgalanma veya gecikmedir ve ayrıca milisaniye cinsinden ölçülür.
 
Son düzenleme: