Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Php Nedir? Ne İşe Yarar?

 • Konbuyu başlatan Thous
 • Başlangıç tarihi
Thous

Thous

Yönetici
Yönetici
Katılım
28 Şub 2022
Mesajlar
370
Konum
Samsun
Web
tilki.net
Ticaret: 1 / 0 / 0
Php Nedir? ve Ne İşe Yarar? Gibi sorulara cevap aradığınızı duyar gibiyim. Bu konumda Php ile ilgili merak edilen bazı soruları ele alarak siz değerli Tilki.NET ailesine aktarmaya çalışacağım. Php aslında Personel Home Page kelimesinin kısaltmasıdır. İngilizce olan bu terimin Türkçe anlamı ise "Kişisel Ana Sayfa - Kişisel Web Sayfası" dır. Hadi Php konusunu daha detaylı şekilde ele alarak daha fazla bilgi edinelim.

Php Nedir?​

Php, 1995 yılında Rasmus Lerdorf tarafından ortaya çıkarıldı. Bir süre sonra Php yeni ismi olan Hypertext Preprocessor olarak, Türkçe anlamı ile "Üstün Yazı Ön İşlemcisi" olarak adlandırılmaya başladı. İnternet ortamında object oriented olarak bilinen, yani; nesne tabanlı ve html içine gömülebilen bir programlama dilidir. Günümüzde Php'nin geliştirilmesi görevini Php topluluğu üstlenmiştir.

Php nedir

Php, özgür bir yazılım olarak bilinmektedir. Php kodları, php işleme modülü olan sunucular tarafından yorumlanarak web site çıktısı elde edilir. Php kullanmanın bazı avantajları bulunmaktadır. Bu avantajların hepsini bir yazı içerisine sığdırmak mümkün değil. Yinede popüler olan avantajlarından kısaca bahsetmek gerekirse;
 • Açık Kaynak Kod Olması: Ücretsiz ve geniş kütüphaneye sahip olması Php'nin en büyük avantajlarından bir tanesi diyebiliriz.
 • Geliştirilebilir Olması: Özel ve benzersiz web siteleri oluşturmak için en iyi araçlardan bir tanesidir.
 • İş Yükü ve Hızlı Olması: Php, kendi belleğini kullanır. Bu sayede hızlı çalışır.
 • Maliyetinin Olmaması: Php'nin ücretsiz olduğunu zaten söylemiştim. Fakat bunu avantajları bölümüne ayrı bir madde olarak eklememek ayıp olurdu.

Php Ne İşe Yarar? Neler Yapılabilir?​

Php ile iş yükü ve maliyeti düşük özel internet siteleri, programlar üretebilirsiniz. Php ile neler yapılabilir? Sorusuna kolay bir şekilde yanıt veremeyiz. Çünkü Php kodunu yazan kişinin yani geliştiricinin hayal gücünü ve kod yazma yeteneğini bilemeyiz. Facebook çıkmadan 5 yıl önce php ile Facebook yapılabilir diyebilir miydik? O yüzden bu soruya yüzeysel cevap verebilirim. Php ile Blog sayfaları, kişisel internet siteleri, e-ticaret siteleri, sosyal medya ve sözlük platformları, CMS ve benzeri işler yapılabilir. Php ile yapılmış internet siteleri başlıklı bir liste sunarak, sizlere bu konuda daha detaylı bilgi vermek istiyorum.

Php nedir ne ise yarar

Php ile Yapılmış İnternet Siteleri

Dünyaca popüler Php ile yapılmış internet siteleri aşağıda verilmiştir.

 • Facebook; Dünyanın en büyük sosyal medya platformlarından bir tanesidir.
 • Wikipedia; Dünyanın en büyük sözlük & bilgi sitelerinden bir tanesidir.
 • Wordpress; Sanal alemde kurulan sitelerin büyük bölümü wordpress alt yapısını kullanır.
 • Tumblr; Popüler bir sosyal medya platformdur.
 • Yahoo, Flickr, Slack, Mailchimp, Etsy gibi sitelerde bu listeye dahil edilebilir.

Php Kütüphaneleri

Php kod yazmak oldukça kolay ve anlaşılır bir işlemdir. Fakat kütüphane yelpazesi oldukça geniş olduğundan kod yazmak yerine hazır kodları kullanmakta Php Yazılımcıları tarafından oldukça sık yapılan bir eylemdir. Php en popüler kod kütüphaneleri listesini sizlere sunmak istiyorum.
 • ; Görsel grafik şeklinde metin verileri oluşturmanıza olanak sağlayan bu kütüphaneyi incelemek için liste başında bulunan Pchart kısmına tıklayın.
 • ; Kullanışlı ve profesyonel bir otomatik belgeleme aracıdır.
 • ; İstemci ve sunucu arasında gerçek zamanı baz alan ve çift yönlü app oluşturmanıza olanak sağlar.
 • ; Metni imaj görüntülerine dönüştüren bir kütüphanedir.
 • ; İnsanlar tarafından okunabilir veri iletilmesine izin verir. Sunucu üzerinden veri aktarımında kolaylıklar sağlar.
 • ; Sitenizin organizasyonunu daha iyi hale getirmenize olanak sağlar. URL kuralları tanımlayabilme özelliği; bazı HTTP yol ve isteklerini eşleştirmenize olanak sağlar.
Bu yazımda sizlere php hakkında bilgiler sunmaya çalıştım. Php, en sık olarak kullanılan programlama dillerinden bir tanesidir. Yazımın üst kısmında da bahsetmiş olduğum avantajları php'yi daha tercih edilir hale getirerek, ön plana çıkarıyor. İnternet sitelerinin %88'inin içinde php kodları kullanıldığı tahmin ediliyor.