Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Php Dizi Nedir? Nasıl Oluşturulur?

• Konbuyu başlatan Thous
  • Başlangıç tarihi
Thous

Thous

Yönetici
Yönetici
Web
tilki.net
Ticaret: 1 / 0 / 0
Php'de birden fazla değerin atandığı kümelere dizi adı verilmektedir. Bu yazımda dizilerin nasıl oluşturulduğuna dair aldığım notları sizler ile paylaşmak istiyorum.

Php Dizi Nasıl Oluşturulur?​

Daha önce açtığım konuda Php Değişken Nedir? Nasıl Kullanılır? elimden geldiği kadarıyla aldığım notları sizler ile paylaşmıştım. Dizileri de değişken içerisine tanımlayarak kullanacağız. Şimdi rastgele Tilki.NET üyelerinin bulunduğu bir dizi tanımlayalım. Dizi oluştururken string yani metinler tırnak ("örnek") içerisinde, sayılar direkt yalın halde virgül atılarak kullanılabilir.

PHP:
$tilkinet=array("Celil","Thous","f5tasarim","LOTR");

Yukarıdaki kodda $tilkinet değişkeni içerisine Celil, Thous, f5tasarim ve LOTR değerlerini atadım. Diziler; array komutu ile birlikte kullanılırlar. Son olarak eğer bir sayı ekleyecek olsaydım; parantez içindeki son tırnaktan sonra virgül koyarak direkt olarak sayıyı yazacaktım. Bilginin havada kalmaması için örnek ile gösterelim.

PHP:
$tilkinet=array("Celil","Thous","f5tasarim","LOTR",55,56,100);

Dizilerdeki ilk elemanın list numarası 0'dır. Yani diziler saymaya 1'den değil 0'dan başlarlar. Dizilerdeki elemanları list numarasına göre echo $tilkinet[5]; şeklinde gösterebilirsiniz.

Php diziler

Gördüğünüz gibi $tilkinet değişkeni içerisindeki dizinin 5. sıradaki elemanı localhost üzerinde 56 üzerinde görülmektedir. Bu sayede dizilerin sayma sırasının 0'dan başladığını da canlı olarak görmüş olduk. Dizideki listesindeki tüm elemanları görüntülemek için ise aşağıdaki kodu kullanabilirsiniz.

Diziler php

Localhost kısmında 0. elemanın Celil, 1. elemanın Thous, 3. elemanın f5tasarim olduğunu bu şekilde öğrenebilirsiniz. Ayrıca listeyi alt alta görmek isterseniz <pre> </pre> kodunu da kullanabilirsiniz.

PHP:
echo "<pre>";
print_r($tilkinet);

echo "</pre>";
 ?>

Alt alta php diziler

Dizilerde bir çok hazır fonksiyon kullanılabilir. Yukarıda php diziler hakkında aldığım notları sizlerle paylaşmaya çalıştım. Umarım işinize yarayan bir konu olmuştur. İyi forumlar ♥