Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Niş Nedir?

  • Konbuyu başlatan Slade
  • Başlangıç tarihi
Genel kapsamda niş nedir, bir niş web sitesi, bir ilgi konusuna odaklanarak çok daha büyük bir pazarda seçilmiş bir grup insanı hedefler. Belirli bir arama terimini hedeflemek, insanları sitenize çekecektir. Ve orada ziyaretçiler, arama sorularına cevap vermesi gereken faydalı ve kaliteli içerik bulabilirler. Bir niş site oluşturmak için ihtiyacınız olan en önemli özellikler nelerdir? Başarılı bir niş site oluşturmak ve büyütmek için sahip olmanız (veya geliştirmeniz) gereken bazı temel özellikler vardır.

Niş ve Yaratıcılık

"Sitenin dışında düşünebilmek" başarı için çok önemlidir. Yaratıcılık tüm süreç boyunca devreye girer. Bir niş seçin, bir niş seçmenin ilk adımında bile yaratıcılık eksikliği ortaya çıkan fikirleri sınırlayacaktır. Sitenizin temasına karar verirken gayri resmi olarak bir içerik stratejisi planlamayı da faydalı bulabilirsiniz. Ayrıca niş nedir sorusu artık akıllara takılan bir sorun değildir. Biraz hayal gücü olan biri, “iç boyama” gibi rastgele bir niş seçebilir ve içerik oluşturmak için hızla bir sürü fikir ve açı da yaratabilir.

Kişiler şöyle şeyler düşünebilirler:

  • Belirli sayfalar için benzersiz desenler/tasarımlar/efektler yaratın, gelişmiş teknikler kullanılabilir.
  • Genel teknik yayınlar/eğiticiler: yeni başlayan kişiler için ipucu olabilir.
  • Profesyonel kişilerden röportajlar ve ipuçları alınabilir. Profesyonel kişilerden röportajlar/tavsiyeler dinlenilebilir.
Bir niş etrafında potansiyel konuların yaratıcı bir listesini hızlı bir şekilde oluşturduktan sonra, listeyi genişletmek ve hedeflemeyi planladığınız düşük rekabetli anahtar kelimelerin belirli bir listesini oluşturmak için Long Tail Pro ve diğer yöntemleri kullanabilirsiniz. Ayrıca, niş nedir sorusunun cevabına da kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Nişinizde Bağlantılar Kurun

Siteniz için genel bir yön belirlemenin yanı sıra, niş/sektörünüz içinde bağlantılar oluşturmanın çevrimiçi başarılı bir marka oluşturma da önemli bir parçadır. Niş topluluğunuzdan izole bir durumdayken büyük bir otorite sitesi olmak zordur. Geri bağlantılar, misafir gönderi fırsatları ve blog yayınınızda onlardan bahsettiğinizde veya alıntı yaptığınızda onlara bildirmek için basit "bildirim" e-postaları ile alanınızdaki daha büyük etkileyicilere ve markalara ulaşarak topluluğunuzla etkileşime geçmeniz gerekir. E-postanız yüzlerce veya binlerce ayrı e-posta denizinde kaybolmuş da olabilir.

Bunun yerine, ortak yönlerinizi öğrenmek için bilgi sayfalarını okumak ve bir sohbet başlatmak için önce onlarla iletişime geçmek gibi, yararlanabileceğiniz benzersiz bir açı bulun. Başka bir yaklaşım, sayfanızdaki bozuk bir bağlantı veya yüklenmeyen bir resim gibi bir hatayı kibarca bildirmek olacaktır. Yine, bir yanıt almanın ve bir konuşma başlatmanın harika bir yolu olabilir. Yaratıcı bir insansanız, muhtemelen alanınızda bağlantı kurmayı çok daha kolay bulacaksınız.

Yeterli Yazma Becerileri

İçerik yazarlarına ödeme yapmak için bir miktar para ayırmadığınız sürece, ilk etapta siteniz için yazmanın çoğunu kendiniz yaparsınız. Bunun için en azından iyi bir yazar olmanız gerekir; Bir niş web sitesi oluştururken bu çok önemli olacaktır. İnternette niş nedir için de kısa bir araştırma yapılabilir. Aksi takdirde, insanların sitenizde kalmasını ve ilgili makaleleri okumasını, bağlı kuruluş bağlantılarınızı tıklamasını vb. durumları yakalamak zorlaşabilir. İnsanlar sitenize gelip hızla "geri" düğmesine basarsa, bu "geri dönme" olarak bilinir ve Google, ziyaretçilerin sitenizle gerçekte ne sıklıkta etkileşim kurduğunu görebileceğinden sitenizin arama motoru sıralamasını gerçekten olumsuz etkileyebilir.