Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

LOTR dünyanın en iyi üçlemesidir, neden mi?

 • Konbuyu başlatan LOTR Manyağı
 • Başlangıç tarihi
LOTR Manyağı

LOTR Manyağı

Balrog of Morgoth 💀
Moderatör
Katılım
7 May 2022
Mesajlar
528
Web
karavilgrup.com.tr
Film Nedir? Belli bir türe sahip, yönetmeni, senaristi ve oyuncuları olan görsel bir kurgudur. Peki arkadaşlarınızdan hiç film önerisi istediniz mi? Alacağınız ilk cevap hangi tür olsun? olur. Dram, komedi, aksiyon, macera, fantastik, bilim-kurgu, suç, gizem, romantik…

Bu türlerin çoğuna Yüzüklerin Efendisi diyebilmek, bu filmi zirveye çıkarır. En büyük aşklar, çekilmiş en iyi savaş sahneleri, hüngür hüngür ağlatacak konular, hayal gücünün erişemeyeceği bir senaryo, keşke Orta Dünya’da yaşasam dedirten macera dokusu, tüm kelimelerin, konuların işlendiği, tüm tekniklerin kullanıldığı filmdir Yüzüklerin Efendisi. Sıradan bir sahnede oyuncunun yeteneği, sesi, arkadaki ezgi öyle bir uyum içindedir ki; Aragorn’un sıradan yürüyüşüne hayran kalabiliyor, Gandalf’ın birbirinden etkili repliklerine dikkat çekebiliyorsun. Yönetmen ve Görüntü Yönetmeni harika iş çıkarmış: 10/5. Dili çok ağır bir kitap uyarlama olarak sinemaya kusursuz aktarılmış 10/6. Cast seçimi başarılı, sırıtan bir oyuncu-karakter durumu yok 10/7. Howard Shore’un soundtrack albümü kitabı okurken bile dinlenebilir 10/8. Kurgu, sinematografi, makyajlar, ses miksajı, CGI başarılı 10/9. Fantastik, macera türünün en iyisi 10/10. Film biter 10 üzerinden 10 dersin. Sonra en iyi karakteri düşünüp hiçbirini birbirinden ayıramazsın. Başka filmler izler, aynı tadı alamazsın. Dönüp dolaşıp, açıp tekrar aynı filmi izlersin. Bir bakarsın başka film izleyemez, başka müzik dinleyemez, başka oyun oynayamaz olmuşsun. İşte o zaman anlarsın. Yüzüklerin Efendisi 10/11.

Sinema, film, yönetmek, yazmak, söylemek, izletmek… Öyle bir film yapmalıyım ki film bitince, isimler geçerken 6 saniye izleyici yerinden kalkamasın. Öyle bir film yapmalıyım ki; Mahallede “Ben Aragorn’um, ben Legolasım ben Gandalfım, Buradan asla geçemezsin!” gibi konuşmalar geçsin. Öyle bir film yapmalıyım ki benden sonrakiler benim eserimi temel alsınlar. Öyle bir film yapmalıyım ki; ismi duyulunca film gözünün önünde canlansın. Öyle bir film yapmalıyım ki; farklı insanları bir araya toplasın. Ve öyle bir film yapmalıyım ki; “Bu keşke gerçek olsaydı” diye iç geçirtsin. İşte böyle bir film izlemek, susamış birinin sudan aldığı o ilk damla gibi. Bir tatlının ilk parçası gibi. Bazen acının zevk verdiği bir biber gibi. Bazen pirinçten bir taş ayıklarsın ama bazen de çakıldan altın ayıklarsın. İşte öyle bir film yapmalıyım ki o altın bu film olsun. Yüzüklerin Efendisi. Saygılar J.R.R Tolkien. Teşekkürler Peter Jackson.

-Yüzüklerin Efendisi serisi, Akademi Ödülleri kapsamında toplamda 30 adaylığı ile birinci sırada’dır.
-Serinin 3. filmi olan Kralın Dönüşü 11 dalda Oscar’a aday gösterildi ve tamamını aldı.
– Filmdeki zırhları imal etmek için Weta stüdyolarında 12.500.000 zincir halkası elle işlendi ve zırhların toplam rakamı 900 adettir. 48.000 kılıç, balta, kın ve kalkan gibi aksesuarlar üretildi. 100 adet el işlemeli silah imal edildi. 15.000 de giysi dikildi, her bir orta dünya medeniyeti için ortalama 150 giysi hazırlandı. Oyuncular için toplam 300 el yapımı peruk, 200 farklı ork maskesi imal edildi.
-Bir sahnede 250 at kullanıldı.
-Film setinde 90.000 kare fotoğraf çekildi.
-Filmin çekimlerinde Hobbit köyündeki bir ağaca 250.000 ipek yaprak elle yapıştırıldı.
-Yeni Zelanda Mamata’da bulunan 3 hektarlık alan hobbit köyü setine dönüştürüldü.
-Film çekimleri başlamadan bir yıl önce hobbit köyüne toplam 5.000 metre küp sebze ve çiçek ekildi.
– Yüzüklerin Efendisi çekimleri boyunca 1830 kilometreden fazla film kullanıldı.
-Yapım süresince toplam 2.400 personel görev aldı. Kostüm departmanında 42 kişi görev aldı.
-En gereksiz bilgi bu olsa gerek ama insanı düşündürüyor. Çekim ekibinin her bir sabah kahvaltısı için 1.460 yumurta pişirildi.
-Jeneriklerde dahil olmak üzere sinemada yayımlanan üç filmin toplam izleme süresi 557,43 dakikadır. Extended versiyonuyla 682 dakika’ya çıkıyor. Benim 800’ü aşkın izlediğim filmin, hayatımdaki yerini hesap edebilirsiniz.
-Toplam 350 farklı set inşaa edildi.
-550 saatlik kamera arkası görüntüsü çekildi.
-Filmde toplam 20.602 figüran rol aldı. Kral’ın Dönüşü filminde tam 863 ölü beden kurgulandı ki bu bir rekor. Tek odada geçen başyapıt 12 Angry Men’e selam olsun.
-Bilgisayar efektleri 180 kişi tarafından yapıldı. Sene 2001..
-70 adet at özel olarak eğitildi.
-Filmin çekim süresince toplam 1.600 çift takma hobbit ayağı kullanıldı.
-Kitaplar 40 dan fazla dile tercüme edildi.

Çekimlerin son sahnesi – Frodo’nun evindeki sahne- tamamlanmasına rağmen birçok kez tekrarlatmıştır. Çünkü bitmesini istemiyor. Gözleri dolu bir şekilde sürekli tekrarlatır ve bir türlü “Check the gate” diyemez. Çünkü bu maceranın sonu olacaktır. Mecburen bitirdiğinde Elijah Wood ile Peter Jackson sarılır hüngür hüngür ağlarlar. Bu film Peter Jackson’ın hayatının büyük bir parçası!
“Üç Yüzük göğün altında yaşayan Elf krallarına,
Yedisi taştan saraylarındaki Cüce hükümdarlara,
Dokuzu ölümlü insanlara, ölecekler ne yazık;
Bir Yüzük gölgeler içindeki Mordor Diyarı’nda,
Kara tahtında oturan Karanlıklar Efendisi’ne.
Hepsine hükmedecek bir yüzük,Hepsini o bulacak,
Hepsini bir araya getirip, karanlıkta birbirine bağlayacak
Gölgeler içindeki Mordor Diyarı’nda.”

1652011408219
 
Moderatörün son düzenlenenleri:
LOTR Manyağı

LOTR Manyağı

Balrog of Morgoth 💀
Moderatör
Katılım
7 May 2022
Mesajlar
528
Web
karavilgrup.com.tr

Ekli dosyalar

 • One_Ring_inscription kopya.jpg
  One_Ring_inscription kopya.jpg
  44.9 KB · Görüntüleme: 2
 • the-lord-of-the-rings-the-return-of-the-king.gif
  the-lord-of-the-rings-the-return-of-the-king.gif
  2 MB · Görüntüleme: 349
 • mordor-lotr.gif
  mordor-lotr.gif
  984.8 KB · Görüntüleme: 350
 • sauron-eyeofsauron.gif
  sauron-eyeofsauron.gif
  2.4 MB · Görüntüleme: 350