Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Linux İşletim Sistemine OpenVPN Kurulumu

Routine

Routine

Tilki Adayı
Katılım
28 May 2022
Mesajlar
4
Konum
Türkiye
Kredi
58
Points
8
Ticaret: 0 / 0 / 0
Openvpn

VPN’in açılımı Virtual Private Network – Sanal Özel Ağı’dır. Bunlara örnek olarak açık kaynaklı bir VPN yazılımı OpenVPN‘dir ve bir Linux VPN sunucusu olarak çalışabilir. Basitçe bir VPN, noktadan noktaya güvenli bir bağlantı oluşturarak bağlantıları güvenceye alır. Linux için iyi bir VPN kullanmaksa İnternet veya açık bir ağ üzerinde güvenli kalmak için en iyi yollardan biridir. Bu makalede size OpenVPN kullanarak kendi Linux VPN sunucunuzu nasıl kuracağınızı göstereceğiz. VPS‘inizi harika bir güvenlik önlemine dönüştürebilirsiniz.

Gerekenler:​

  1. Kök erişimine veya sudo izinlerine sahip olmalısınız
  2. OpenVPN önceden yüklü olmamalıdır
  3. Güvenlik duvarı 943 portu üzerinden TCP trafiğine ve 1194 portu üzerinden UDP trafiğine izin vermelidir.
İlk önce sistemi güncellemeniz gerekmekte. CentOS için bu komutu kullanın:

Kod:
yum -y update

Ubuntu ve Debian için indeksleri bu komutu kullanarak güncelleyin:

Kod:
sudo apt update

OpenVPN’i yüklemek için bir net-tools paketine ihtiyacınız olacaktır. Eğer önceden yüklü değilse bunu yükleyin. Net-tools paketi OpenVPN sunucusunun kurulumu için gereken ifcfg’yi içerir.
Bunu CentOS için bu komutla yükleyebilirsiniz:


Kod:
sudo yum install net-tools

Ubuntu ve Debian içinse aşağıdaki komutu kullanın:

Kod:
sudo apt install net-tools

Sizin versiyonunuz için OpenVPN web sitesinden bir OpenVPN istemcisi indirebilirsiniz. Bunun için gereken bağlantıyı buradan bulabilir ve curl komutu ile birlikte kullanabilirsiniz. Ubuntu için örnek bir curl komut satırı aşağıdaki gibidir:

Kod:
curl -O http://swupdate.openvpn.org/as/openvpn-as-2.5.2-Debian9.amd_64.deb

CentOS içinse curl komutu böyle olacaktır:

Kod:
curl -O http://swupdate.openvpn.org/as/openvpn-as-2.7.3-CentOS7.x86_64.rpm

Buradan URL’yi sürümünüze ekleyebilirsiniz. Doğru kurulum yapıldığına dair kontrol için SHA256 sağlama toplamını bastırın. Aşağıdaki komutu kullanabilirsiniz:

Kod:
sha256sum openvpn-as-*

Aşağıdaki komut sağlama toplamını bastıracaktır:

Kod:
6354ac41be811829e60b028d3a7a527e839232d7f782c1d29bb4d8bd32bf24d5  openvpn-as-2.7.3-CentOS7.x86_64.rpm

Bu indirilmiş ikili kodun sağlama toplamanı bu sağlananla karşılaştırabilirsiniz. Eğer sağlama toplamı uyuyorsa daha önce indirilmiş ikili kodu kullanabilirsiniz.
CentOS’da yüklemek içinse:


Kod:
sudo rpm --install openvpn-as-*.rpm

Benzer olarak Ubuntu ve Debianda’da aşağıdaki komutu komut satırında kullanabilirsiniz:

Kod:
sudo dpkg -i openvpn-as-*.deb

Bunun yüklenmesi biraz sürecektir. Kurulum tamamlandıktan sonra yönetici ve istemci kullanıcı arayüzü bilgilerini göreceksiniz. Varsayılan olarak bir OpenVPN kullanıcısı kurulum sırasında oluşturulacaktır. Bu kullanıcı için şifreyi böyle belirleyebilirsiniz:

Kod:
passwd openvpn

Bu yeni bir şifre belirlemenizi sağlayacaktır. Giriş yapmak için kullanacağınızdan bu şifreyi unutmayın. Giriş yapmak için yönetici URL’sini kullanın ve kurulum aşamasını bitirin. Bizim durumumuzda yönetici URL’si olacaktır. Normalde bu URL basit olarak VPS adresinizdir. Sonunda :943 portu ve ondan sonra ise /admin uzantısı gelecektir, tıpkı örnekteki gibi.
URL’nizi ayarlayıp girdikten sonra göreceğiniz ekran aşağıdaki gibi olacaktır:Openvpn giris ekrani
Daha önce de belirtildiği gibi kullanıcı adı openvpn ve şifre ise biraz önce belirlediğiniz şifredir. Giriş yaptıktan sonra bir Şartlar ve Koşullar sayfasını görebileceksiniz. Okuduktan sonra Kabul Et tuşuna basarak ilerleyebilirsiniz. Sıradaki sayfa size yapılandırma ayarlarını ve sunucunun durumunu sağlayacaktır.
Vasrayılan ayarlar yeterince iyidir ve MacOS, Linux, Android ve iOS bazlı cihazların Linux VPN sunucusuna bağlanabilmesine izin verebilir. Herhangi bir ayarları değiştirmek istediğinizde Uygula ve Çalışan Sunucuyu Güncelle‘ye tıklayarak değişiklikleri etkinleştirin.
Böylece varsayılan kurulum tamamlanmış oluyor.