Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Kotlin Nedir, Ne İşe Yarar?

WebFaresi

WebFaresi

Tilki Adayı
Katılım
30 Nis 2022
Mesajlar
85
Ticaret: 0 / 0 / 0
Günümüzde oyun oynamak, sosyal medyada vakit geçirmek ve internette gezinmek için birçoğumuz artık bilgisayarlar yerine akıllı telefonlarımızı tercih ediyoruz. Akıllı telefonlar ve tabletler çok daha küçük ama çoğu zaman çok daha işlevliler diyebiliriz. Bu nedenle de mobil programlama artık neredeyse bilgisayarlar için program geliştirmekten daha önemli bir konuma geldi.

Kotlin logo 2021 1 scaled

Mobil Programlama Yapmak İçin Kullanılabilecek Diller sayıca oldukça fazla! Ancak bu diller arasında, özellikle de Android için, en sık kullanılan dil Java diyebiliriz. Peki, öyleyse Kotlin Nedir? Madem Java işimizi görüyor öyleyse Kotlin Ne İşe Yarıyor? Şimdi bu soruların cevaplarına bir göz atalım!

Kotlin Nedir?
Java Sanal Makinesi ile entegre bir şekilde çalışan, açık kaynaklı ve Javascript kaynak kodları ile derlenebilen bir programlama dilidir. Kotlin, Java ile uyumlu bir şekilde çalışıyor olsa da temel olarak farklı yapılara sahiptir. Android için Java ve C++ sonrasında tamamen desteklenen tek dil olmuştur.

Kotlin Ne İşe Yarıyor?
Kotlin ile Android işletim sistemine sahip olan cihazlar için uygulamalar geliştirmek mümkün! Java'ya kıyasla daha yüksek performansa sahip olması ve daha basit bir yapı ile uygulama geliştirmeye olanak sağlaması Kotlin'i özel kılıyor. Tüm bu özellikleri nedeniyle günümüzde Android uygulamalar geliştiren şirketlerin önemli bir kısmı Java'dan Kotlin'e aşamalı bir geçiş yapıyorlar.

Tüm bunlara rağmen Kotlin'in Java temelli bir programlama dili olduğunu tekrar ifade etmekte fayda var. Yani Java olmadan Kotlin diye bir programlama dilinin varlığı da söz konusu olamaz. Tüm bunlar ile ilgili sormak istediğiniz şeyler varsa yorumlarda ifade edebilirsiniz. İyi Forumlar!