Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Klavyede Beta İşareti Nasıl Yapılır?

  • Konbuyu başlatan Thous
  • Başlangıç tarihi
Thous

Thous

Yönetici
Yönetici
Katılım
28 Şub 2022
Mesajlar
366
Konum
Samsun
Web
tilki.net
Kredi
3,614
Points
532
Ticaret: 1 / 0 / 0
Klavye kullanıma hakim olmak özellikle hızlı yazı yazmak ve bazı kısa yollar ile daha kolay ve pratik bir kullanım sağlamak açısından önemlidir. Bu noktada klavyede beta işareti olmak üzere farklı simgeler ve işaretlerin kısa yoldan nasıl yapıldığını bilmek çoğu zaman oldukça işe yarar olmaktadır. Bazı işaret ve simgelere ulaşmak için farklı yollar bulunmakta olup bu yollarda ilki klavye üzerinden ulaşmak bir diğer ise Windows bünyesinde yer alan Karakter Eşlem hizmetini kullanmaktır. Bu sayede daha önce gördüğünüz ve nasıl yapıldığını bilemediğiniz birçok işaret ve simgeyi kısa yoldan öğrenme ve görme şansınız olur.

Kaleye kısa yolları ise ezberlemesi zor olan fakat kullanımda büyük kolaylık sağlayan birtakım tuş kombinasyonlarını içerir. Bu kısa yolları kullanarak istenen simgeye kısa yoldan hızlı ve pratik bir şekilde ulaşmak mümkün olur. İşte bilinmeyen simgelere ulaşmada iki yol ve beta işareti başta olmak üzere en sık kullanılan kısa yollar.

Karakter Eşlem Yardımı ile

Karakter Eşlem olarak tüm Windows işletim sistemlerinde klavye üzerinde yer almayan, ikon ve özel simgeleri içeren bir hizmettir. Bu hizmeti kullanarak klavyede beta işareti yapmadan birçok özel karakter ve işarete ulaşım oldukça kolaydır. Karakter eşlem hizmetini çalıştırmak için ise yapılması gereken oldukça kolaydır. Şu adımları izleyerek karakter eşlem hizmetini kısa yoldan açabilirsiniz:

  • Öncelikle Başlat açılır.
  • Ardından arama kutusuna “Karakter Eşlem” yazılır. Enter’a tıklanır.
  • Karakter Eşlem sayfası bu sayede kolay bir şekilde açılır.
  • Ya da C:\ProgramData\Microsoft\Windows\Start Menu\Programs\Accessories\System Tools yolundan da programa ulaşmak mümkündür.
Açılan bu hizmette aranılan tüm simgeler, yazı tiplerine ve yazı diline göre farklı seçeneklerde kullanıcıların hizmetine sunulmaktadır. İstenilen simgeye tıklanarak seç ya da kopyalama işlemleri gerçekleştirilebilir. Beta işareti ile birlikte alfa, teta ve diğer Yunan harfleri ile matematiksel simgeler ve birçok ikon, ifade bu hizmet bünyesinde erişime sunulmaktadır.

Karakter eşlem hizmetine ulaşmanın bir diğer yolu ise “Başlat”, “çalıştır” ya da “run” yazıp çıkan programa “charmap” yazarak, Enter demektir. Bu sayede de özellikle açılmadığı durumlarda programa, hizmete ulaşmak mümkün olmaktadır.

Klavye Kısa Yollarını Kullanarak

Özellikle başka program açmadan klavyede beta işareti (β )yapmak isteyen kullanıcılar için ise birtakım kısa yol kombinasyonları ile aranan tüm işaret ve simgelere ulaşmak oldukça kolay olmaktadır.

Klavyede beta isareti nasil yapilir

Beta işareti
için bazı klavyelerde “Alt + S” tuş kombinasyonu kullanılmaktadır. Eğer bu kombinasyon işe yaramazsa bu durumda ise “Alt + 225” tuşları ile işareti yapmayı denemektir. Alt tuşunun yanı sıra bu kombinasyonları “Alt Gr” tuşu ile de deneyerek istenilen beta işaretini elde etmeye çalışabilirsiniz. Özellikle klavye düzenine göre bu kombinasyonlar küçük de olsa değişiklik gösterebilmektedir.

Bu noktada ayrıca diğer matematiksel terimlerden olan alfa işaretini yapmak için ise (α) klavyede bir kısa yol olmayıp sadece Karakter eşlem ile erişim sağlanabilmektedir. Teta işareti (Ø) ise alfa işaretinin yanı sıra klavyede beta işareti yapmak gibi kısa yol yardımı ile yapılabilmektedir. Bunun için “Alt + 157” tuş kombinasyonunu kullanmak gerekmektedir. Eğer karakter çıkmazda ALT yerine ALT GR tuşu denenmelidir.