Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Jenerik Domain Nedir? Özellikleri

 • Konbuyu başlatan Thous
 • Başlangıç tarihi
Thous

Thous

Yönetici
Yönetici
Katılım
28 Şub 2022
Mesajlar
370
Konum
Samsun
Web
tilki.net
Ticaret: 1 / 0 / 0
Jenerik Domain Nedir sorusu internet ortamında çok aranılan, bazı kişilerce yanlış veya eksik bilinen bir konudur. Jenerik Domain Nedir? ve Jenerik Domain Özellikleri konusuna kısaca değinmek istiyorum.

Jenerik kelime anlamı ile tanıtma yazısı anlamına gelir. Jenerik Domain ise bu anlamdan daha uzaktır. Sözlükte yer alan, eksiz kelimeler kullanılarak domain alınırsa biz buna Jenerik Domain diyoruz. Örnek vermemiz gerekirse ; araba.com, ev.com, elma.com, ayva.com gibi domainler Jenerik Domainlerdir. elmali.com, eval.com, arabali.com arabada.com gibi domainler ise jenerik domain değillerdir.

Jenerik Domain Özellikleri
 • Ek almamış domainlerdir.
 • Sadece .com uzantılı değil .net .org ve diğer popüler uzantılarda jenerik sayılırlar. En çok kullanılan .com domain olduğu için en değerlileridir.
 • Sözlük karşılığı olan kelimelerden oluşurlar. tilki.com, tilki.net gibi.
 • Değerli ve pahallı domainlerdir. Jenerik bir domaine sahip olmak için kesenin ağzını biraz açmanız gerekebilir. Değerli ve pahallı olmalarının sebebi akılda kalıcı olmalarıdır. Kendi sitemizden örnek verecek olursak tilkikuyrugu.com uzun akılda kalmayan bir domainken tilki.net ise akılda kalıcı bir domaindir.
Bazı webmasterlara göre bu özellikler dışında bazı istisnalar mevcuttur;
 • Eposta.com veya e-posta.com jenerik domain sayılabilir.
 • Ceptelefonu.com jenerik iken ankesorlutelefon.com jenerik değildir. ( Cep telefonu dilimizde sıklıkla kullanıldığı için. )
Jenerik Domain Avantajları
 • Akılda kalıcı olmaları; ziyaretçilerin siteyi tekrar ziyaret etmesini sağlarlar.
 • Alan adının kısa olması; ziyaretçiler tarafından diğer sitelere göre daha büyük bir güven oluşturur.
Jenerik Domain Dezavantajları
 • Nadiren boşta bulunmaları sebebiyle fiyatları yüksektir. (Uzantılarına göre fiyat sıralaması genellikle com,net,org ve diğer uzantılar şeklinde olur.)
 • Alan adı jenerik olduğu için siteye giren ziyaretçinin bir beklentisi vardır. Eğer projeye güzel yatırım yapılmamışsa kullanıcının gözünde -1 puan alır. Yatırımdan kasıt sadece para değildir. Emek, görüntü, performans ve içerik de yatırıma dahildir.
Değerli tilki.net ailesi bu konumuzda sizlere kısaca Jenerik Domainler hakkında bilgi vermeye çalıştım. Umarım en güzel jenerik domainler sizlerin olur. İyi forumlar dilerim
 
BraveHeart_

BraveHeart_

Tilki Adayı
Katılım
2 Mar 2022
Mesajlar
4
Ticaret: 0 / 0 / 0
Gayet yararlı ve bilgilendirici bir konu olmuş teşekkürler.
 
Balkan

Balkan

Tilki Adayı
Katılım
2 Mar 2022
Mesajlar
2
Ticaret: 0 / 0 / 0
Güzel bir açıklama olmuş. Jenerik domain akılda kalıcı olmasına rağmen bazen keyword domainler de oldukça iş yapabilmektedir.
 
Celil

Celil

Server Administrator 🌍
Yönetici
Moderatör
Katılım
28 Şub 2022
Mesajlar
176
Konum
Amsterdam
Ticaret: 0 / 0 / 0
Bilgi için teşekkürler üstad.