Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Instagram Hikaye, Profil ve Gönderi Resim Boyutları 2022

 • Konbuyu başlatan Thous
 • Başlangıç tarihi
Bu yazımda, sizlerle Instagram hikaye ve profil görsel (resim) boyutları 2022 verileri üzerinde durarak fikir edineceğiz. Sosyal medya, günümüzde özellikle bu platform öncelikli olmak üzere insanların hayatında ciddi manada yer eden unsurlardan birisi. Zaman içerisinde yaşanan yenilikler de beraberinde birçok farklı alternatif ön plana çıktı.

Sosyal medya görsel boyutları ile alakalı olarak kişiler ciddi manada araştırma yapıyor. Kaliteli bir görüntü elde edebilmek için en doğru görsel boyutlarını bilmeniz son derece önemlidir. Bizde bu anlamda sizlere Instagram paylaşım görsel boyutları gibi birçok farklı anlamda bilgiler sunacağız. Daha görsel ve kullanışlı görsel boyutlarını bu şekilde değerlendirme imkanı sizlere sunuluyor olacak.

Instagram hikaye gonderi ve profil gorsel boyutlari

Instagram Hikaye / Story Görsel (Resim) Boyutları​

Instagram hikaye (story) görsel boyutları ile alakalı olarak detaylar önemlidir. Bildiğimiz gibi Story kısmında dikey görseller ve videolar paylaşıyoruz. Yatar görseller paylaşabilsek de üstünü ve altını boş bıraktığından dolayı görsel olarak çok da verimli bir seçenek ortaya çıkmıyor. Bu nedenle tam görsel boyutlarını kullanmak gerekir.

Instagram story paylaşım boyutları piksel bazında hesaplanır. Dolayısı ile bu bazda yükseklik ve genişlik oranını iyi kontrol etmek gerekir. İdeal boyutlar şu şekildedir;

 • Yükseklik Oranı: 1920px
 • Genişlik Oranı: 1080px

Instagram Profil Resmi Görsel (Resim) Boyutu​

Instagram profil resmi görsel boyutu olarak yuvarlak çizgileri ele almamız gerekiyor. Profillerinize girdiğiniz zaman görsellerinizin yuvarlak bir çerçeve içerisinde kırpılmış olarak görürsünüz. Profil resimleri küçük bir alanda gösterildiğinden dolayı boyutu da bu anlamda küçüktür.

Profil resmini büyük de yükleseniz görünecek kısmı kırpma imkanını sizlere sunuyor. Ancak doğrudan ideal bir görsel elde etmek istiyorsanız boyutlar aşağıdaki gibidir;
 • Yükseklik: 160px
 • Genişlik: 160px
Tabi ki bu boyut net olarak gösterimi yapılan boyut. Resminizi içerisinde biraz da küçük bir alana yani 140×140 gibi bir alana oturtmanız daha mantıklı olacaktır.

Instagram Gönderi (Post) Görsel Boyutları​

Instagram sisteminde post yani gönderi boyutları genel itibari ile kare ve yatay normlarda kendisini gösteriyor. Kaliteli bir görüntü elde etmek ve herkese en ideal görüntüyü sunabilmek için post gönderi boyutunu aşağıda bulunan ebatlarda ayarlamanız son derece ideal seçenekleri sizlere sunacaktır.

Gönderi postlarında 3 ayrı boyut kendisini gösteriyor. Dikey, yatay ve kare normlarda fotoğraf paylaşmanız durumunda bu noktada en verimli görüntüyü elde etme şansına erişebileceksiniz. Hemen bu görsel boyutları hakkında inceleme sağlayalım.

Dikey Paylaşım Boyutları
 • Yükseklik: 1350px
 • Genişlik: 1080px
Kare Paylaşım Boyutları
 • Yükseklik: 1080px
 • Genişlik: 1080px
Yatay Paylaşım Boyutları
 • Yükseklik: 608px
 • Genişlik: 1080px
Dikey, Kare, Yatay olmak üzere 3 ayrı post boyutu kendisini gösteriyor. Çektiğiniz fotoğrafın açısına göre bu fotoğraf boyutlarından herhangi birini seçerek en verimli görüntüyü elde etme şansına sahip olabilirsiniz.

Bu yazımda sizlere Instagram Hikaye, Gönderi ve Profil görsel boyutları hakkında bilgi vermeye çalıştım. Umarım işinize yarayan bir içerik olmuştur, iyi forumlar ♥