Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Index Ne Demek?

  • Konbuyu başlatan Slade
  • Başlangıç tarihi
Index, arama motorlarının siteleri tarayıp içindeki sayfaları dizine ekleyip kendi ziyaretçisine belirli kriterler neticesinde sıralayıp göstermesidir. Siteye ve arama motoruna göre Index alma hızı büyük ölçüde farklılık gösterebilir.

Çeşitli bölgeler ve kullanımlar için farklı mantıkta çalışmakta olan onlarca arama motoru bulunmaktadır. Arama motorlarının sitenizi Index alması için ilk olarak robots.txt dosyasını kontrol etmektedir. Bu kontrol neticesinde arama motorunun siteyi Index alıp almamasına karar vermektedir. İzin verilen sayfaları arama dizinine kontrollü olarak ekleyip arama motoru kullanıcılarına bazı kriterler neticesinde listelemektedirler.

Index Nasıl Alınır?​

Arama motorları son zamanlarda hızlı gelişme göstermiştir. İçeriği bulunmayan yeni alınan bir domain kısa zamanda Index alarak gelişimini ön plana çıkarmıştır. Sitenin içeriği güncel fakat arama motorlarında geç Index alındığından sosyal medya sitelerinin içinde dolaşıp paylaşımları takip eder. Bu takip neticesinde siteyi çok daha hızlı Index alabilmesini sağlar ve sıralama da olumlu etkiler sağlar.

Index nedir

Nasıl Hızlıca Index Alınır?​

Arama motorları her ne kadar kendileri çalışmış olsa da onlara yol göstermek bize de çok yararlı olacaktır. Index hızını arttırmak isteniyorsa site içi link verilmesine dikkat edilmesi gerekmektedir. Site içi link vermek yalnızca kullanıcıyı değil arama motorlarını da yazıdan yazıya geçirip Index alma hızını arttırmaktadır.

Kaliteli ve aynı sektörde yer alan sitelerin dış bağlantı ile siteyi göstermesi sitenin değerini arttırmaktadır. Aynı zamanda arama motorları tarafından sıklıkla uğranan site durumuna getiriyor. Hızlı Index alabilmek için önemli nokta da düzenli bir şekilde yazı girilmesidir.

Yazıları rastgele bir şekilde değil düzenli olarak yayınlanırsa yayınlandığı zaman arama motorları yayın çizelgenize göre siteye ziyaret sağlamaktadır. Bununla birlikte yazı yazıldığı anda index alırsınız. Yazıların güncelliğini kaybetmemesi ise diğer yazıları etkilemektedir. Çok yorum alan yazı yeni yazdıklarınıza destek sağlayacak ve hızlı Index almayı sağlar. Index alabilmeyi hızlandırmak için kesinlikle sidebar da yeni yazılar kısmı eklenmelidir. İnternet sitesinin hızlıca index alabilmesinde bazı ipuçları aşağıdaki gibidir;

  • İnternet sitesi içinde diğer sayfalara direkt geçişi gerçekleştiren site içi link verilir
  • Backlink yani farklı internet sitesinden web sayfanıza yönlendirici linkler eklenebilir.
  • Baclink alabilmek için kaliteli web siteleri seçilebilir.
  • Web sitenize düzenli bir şekilde içerikler eklemesi yapılabilir.
  • Web sitesine yüklenme hızı iyileştirilebilir.
  • Anahtar kelime kullanımı profesyonel hale gelebilir.
  • Düşük rekabette kalan anahtar kelime kullanımı seçilebilir.

Index Almak Neden Önemlidir?​


Günümüzde bireyler, her türlü gereksinimlerinde akıllarına ilk olarak arama motorlarını getirmektedir. Dijital çağda, güçlü web sitesi ile piyasa güçlü olarak yer almak birbirine oldukça yakın kavramlardır. Bu sebeple kurulumu yapılan web sitesi için index arama motorlarında görünür duruma gelinebilir. Böylelikle bireyler sunulan hizmetleri veya bireysel bir şekilde yönetilen siteyi hızlı ziyaret sağlamaktadır. Potansiyel müşterilere rahatlıkla ulaşabilmek için birçok işletme, dijital platformlarda etkin olarak yer almak seçilmektedir.

Bir web sitesinin etkin olarak arama motorlarında yer alabilmesi de ilk koşulu index almadır. Index almak arama motolarının kendi algoritmaları ve bazı kriterlere göre yapılan otomatik işlemdir. Fakat index alma hızı sabit olduğu anlamına gelmez.