Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Güçlü Şifre ile Kırılamaz Olun

Derin

Derin

Moderatör
Moderatör
Katılım
9 May 2022
Mesajlar
109
Konum
Los Angeles
Kredi
608
Points
83
Ticaret: 0 / 0 / 0
Merhaba değerli TİLKİ Ailesi.

Günümüzde birçok yöntemle şifre kırma teknikleri uygulanmaktadır. (Örneğin BruteForce)

Şimdi vereceğim tavsiyelerle Sosyal Medya, Mail, Elektronik Cihazlar, Hosting, Sunucu vs olmak üzere bütün şifrenelerinizi güvenilir hale getirin ve kırılmasını zorlaştırın. (İmkansız hale bile getirebilirsiniz.)


Güçlü Şifre Oluşturma Teknikleri

1- Şifreniz en az 16 karakterden oluşsun ve en az bir sayı, bir küçük büyük harf ve bir özel sembol kullanın.

2- Bazı sistemler en fazla 8 karaktere izin verirken bazıları en fazla 16 hatta 32 karaktere kadar izin verebiliyorlar. Bu yüzden her zaman maksimum karakteri hedeflerseniz şifrenizin kırılma ihtimalini de bir o kadar arttırırsınız.

3- Kişiye özel kelimeler kullanmayın. (Sevgilinizin adı, hayvanınızın adı, favori müzisyeniniz vs)

4- Farklı türde karakterler kullanmaya özen gösterin. Örneğin s harfi yerine $ işaretini kullanabilirsiniz. A harfi yerine @ gibi gibi…

5-Kesinlikle ailenizden herhangi birini, doğum tarihinizi, yaşınızı, adınızı vs şifre olarak kullanmayın.

6-Kelime kullanıyorsanız kelimeyi yanlış yazın. Örneğin “temizleyici” yerine “”denizdeniyici” kullanabilirsiniz gibi gibi…


Güvenlik Önlemleri

1- İki hesapta da aynı şifreleri kullanmayın.

2- İki adımlı kimlik doğrulamayı kullanın. İki faktörlü kimlik doğrulama hem hesabınız için kullandığınız şifreyi bilmenizi hem de o hesaba bir şekilde bağlanmış bir cihaza sahip olmanızı gerektirir.

3-Başkalarının bilgisayarlarındaki önemli hesaplara veya halka açık bir Wi-Fi etkin noktaya, Tor'a, ücretsiz VPN'ye veya web proxy'sine bağlandığında oturum açmayın.

4-Şifrelerinizi 2-3 aya bir değiştirin.

5-Şifrelerinizi farklı konumlara şifreleyin ve yedekleyin, ardından bilgisayarınıza veya hesabınıza erişimi kaybettiyseniz, şifrelerinizi hızlı bir şekilde geri alabilirsiniz. (Örneğin bir ajanda vs kullanabilirsiniz.)

6-Seyahat ederken, İnternet bağlantılarınızı dizüstü bilgisayarınızı, tabletinizi, cep telefonunuzu veya yönlendiricinizi bırakmadan önce şifreleyebilirsiniz. Örneğin, kendi sunucunuzda (ev bilgisayarı, özel sunucu veya VPS) özel bir VPN (MS-CHAP v2 veya daha güçlü protokoller) kurabilir ve ona bağlayabilirsiniz. Alternatif olarak, yönlendiriciniz ile evinizdeki bilgisayar arasında (ya da kendi başına bir uzak sunucunuz) PuTTY ile şifrelenmiş bir SSH tüneli kurabilir ve programlarınızı (örn. FireFox) PuTTY'ye bağlayabilirsiniz. Daha sonra, birisi cihazınız (örn. Dizüstü bilgisayar, iPhone, iPad) ve sunucunuz arasında bir paket algılayıcı ile aktarılırken verilerinizi yakalasa bile, verilerinizi ve şifrelerinizi şifrelenmiş akış verilerinden çalamaz.

7-Önemli şifrelerinizi bulutlarda saklamayın.

8-Güçlü şifrelerinizi yönetmekte zorlanıyorsanız şifre yönetimi sistemlerini kullanabilirsiniz.


Online Şifre Oluşturucu Siteler

"Ya kardeşim oturup iki saat şifre mi düşüneyim ben?" diyen arkadaşlar için buraya online şifre oluşturucu site bırakıyorum :)İyi Forumlar​