Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Güç Kaynağı (PSU) Nedir ?

  • Konbuyu başlatan LOTR Manyağı
  • Başlangıç tarihi
LOTR Manyağı

LOTR Manyağı

Balrog of Morgoth 💀
Moderatör
Katılım
7 May 2022
Mesajlar
527
Web
karavilgrup.com.tr
Ticaret: 0 / 0 / 0
Güç kaynağı bilgisayarın iç yapısında sistem parçalarını çalıştırıp gerekli enerjiyi eşit miktarlarda dağıtabilmek için kullanılan iç donanım birimidir. Bir diğer adı PSU (Power Supply Unit) olarak bilinir. Günümüzde bilgisayarlardan ziyade enerji dağılımına ihtiyaç duyan diğer cihazlarda da güç kaynağı kullanılmaktadır.

Güç Kaynağı Çalışma Prensibi


Bilgisayarların ve diğer cihazların içerisinde yer alan, genelde metal kasa ile yerleştirilmiş güç dağılımını sağlayan bu iç donanım birimleri içerisinde transformatör ve elektronik devreler ile gerilim değerlerini ölçer ve doğru akımı parçalara iletir. Şebekeden bilgisayara gelen elektrik akımını düşürerek her parçanın ihtiyacı kadar elektrik gönderimi sağlar. Güç kaynakları olmasa bilgisayarlar çalışmayacağı gibi, sağlıklı çalışmayan bir güç kaynağı da bilgisayar parçalarını bozacaktır.

Şuanda piyasada bulunan güç kaynaklarının ortalama Watt değerleri 300W – 350W arasıdır. Günümüzde üretilen güç kaynakları yarı iletken teknolojisinden faydalanarak, pahalı ve gereksiz yer kaplayan transformatörlerin yerini almıştır. Hal böyle olunca daha küçük güç kaynakları daha fazla enerji dağılımı gerçekleştirebilmektedir.

Bilgisayarlarda yer alan güç kaynakları +3V, +5V, +12V, -12V ve -5V gerilimlerini aynı anda üreterek parçalara iletir. Her üretim esnasında elektrostatik (pals) dalgalanmalar oluşturarak eşit dağılım sağlar.Güç Kaynağında Neler Bulunur ?


Günümüzde neredeyse her bilgisayarcıda bulabileceğimiz güç kaynaklarının içerisinde 1 adet AT veya ATX anakart bağlantı çıkışı, dört adet +5V ve +12V sabit disk ve kompakt disk, iki adet +5V ve +12V disket sürücü çıkışları yer almaktadır. Anakart bağlantı çıkışları üzerinden bağlanan kablolar sayesinde tüm parçalara elektrik dağılımları gerçekleştirilmektedir.

Ek olarak güç kaynakları bilgisayarın çalışma süresi boyunca hiç durmadıklarından dolayı iç donanım düzeninin bozulmaması, ısınarak yanmaması ve hava sirkülasyonunun sağlıklı yapılabilmesi için elektrik motorlu fan bulunmaktadır. Bu fan gerekli ısı ortamını dağıtmak ve sürekli güç kaynağını soğutmakla görevlidir.