Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Grafik Tasarım Nedir?

  • Konbuyu başlatan Thous
  • Başlangıç tarihi
Genel kapsamda grafik tasarım nedir, grafik tasarım, reklamcılık gibi belirli bir amaç için görsel iletişim ihtiyaçlarını karşılamayı amaçlayan bir uzmanlık veya meslektir. Belirli bir gruba istenilen bir mesajı göndermek ve genellikle endüstriyel olarak üretilmiş görüntüleri ve metinleri açık ve tanımlanmış hedeflerle düzenlemekle ilgilenir. Bu meslek, yürütülmesi için araçlar kullanır, şu anda bilgisayar bu profesyoneller tarafından kullanılan ana araçtır. Diğer görüntüler, metinler, efektler, renkler ve semboller gibi çeşitli unsurlarla tanımlanmış amaçlar için görüntüler oluşturmaktan sorumlu bir meslek dalıdır. Belirli bir izleyicinin ihtiyaçlarını karşılayan görsel bir ürünle sonuçlanır.

Grafik tasarim nedir
Bu dijital grafik tasarım profesyoneli, tüm bu bilgileri kullanmak ve uygulamak için estetik, orantılı, anlamsal, semiyotik ve yaratıcı becerilere sahip olmalı, tasarım için mevcut araçları kullanma yeteneklerini artırmalıdır. Ayrıca grafik tasarım nedir, grafik tasarım, sabit görsel kompozisyonla sınırlı değildir, aynı zamanda görsel-işitsel ve hatta üç boyutlu kaynaklarla da sınırlıdır. Bu disiplin, görsel veya grafik iletişim çalışmalarının tasarımına, basılmasına, yürütülmesine yardımcı olan bir dizi unsura dayanır. Bunlardan bazıları: nokta, doğru ve düzlem, uzay ve hacim, asimetri ve simetri, denge ve ritim, renk ve doku, arka plan ve şekil, zaman ve harekettir. Ayrıca "Tasarım" teriminin etimolojisi, "tasarım" anlamına gelen İtalyan designare'den gelir.

Grafik Tasarım Tarihi

Medeniyetin ve insan yaşamının başlangıcından beri var olan, insanın imgeler aracılığıyla mesaj iletme ihtiyacından gelir. Çocukluğundan beri kendini ifade etmenin ve insanlarla iletişim kurmanın yolu resim ve çizimden geçiyor. Ayrıca grafik tasarım nedir şekillinde sorulan sorulara kişiler kolaylıkla ulaşabilir. Bu şekilde, Paleolitik çağdan beri insan, mağara duvarlarındaki mağara resimleri aracılığıyla fikirlerini iletebilmiştir. Bu, bugün bilinen grafik tasarım olarak kabul edilemese de bu erken tasarımların işlevi, günümüzün kompozit görüntülerine benzerdir. Yazının doğuşu, fikirleri tamamladığı için grafik iletişim için büyük bir ilerlemedir.

15. yüzyılda:

  • Matbaanın icadı,
  • Kitap,
  • Broşür,
  • El ilanı ve gazete basımı için görsel kompozisyon gibi yeni mesleklere olan ihtiyacı beraberinde getirmiştir.
18. yüzyıldaki sanayi devrimi sırasında birçok ürünün kitleselleşmesi göz önüne alındığında, ürünlerin faydalarını çekici ve işlevsel bir şekilde tanıtma ihtiyacı ortaya çıkmıştır. 19. yüzyılda matbaacı ve ressam, görsel mesajları iletme sorumluluğuna sahipti; matbaa yazı tiplerinin kullanımıyla, ressam mesajı gösteren estetik unsurlarla çalışmıştır.

Grafik Tasarımın Ortaya Çıkması

Çeşitli sanatsal hareketlerin ortaya çıkması, bu mesleğin evrimini doğrudan etkilemiş ve 20. yüzyılın başlarında büyük süsleme unsurlarının varlığı ile karakterize edilen grafik tasarım okullarının ortaya çıkmasına neden olmuştur. Daha az süslü ve daha çok geometrik yapılar alan tasarımları yaratmıştır. Ressam ve fotoğrafçı Herbert Bayer, 1920'lerde reklam konusunu gündeme getirerek, grafik tasarım kavramını, reklamcılığın analizi ve psikolojisine doğru ilk adımlarını atarak icra ettiği bir meslek olarak tanımlamış ve elbette bu yeni mesleği bir sanat gibi kullanmıştır.

1963 yılında İngiltere'nin Londra kentinde kurulan Uluslararası Grafik Tasarım Dernekleri Konseyi'nin dünyanın dört bir yanından profesyonelleri bir araya getirmesi nedeniyle her yıl 27 Nisan'da Grafik Tasarımcılar Günü kutlanır. Bu kapsamda grafik tasarım nedir sorusu günümüzde çok fazla aranır. Bugün, grafik tasarımcının işi sürekli değişiyor, yeni teknolojilere, yeni unsurlar için giderek daha talep kâr ve istekli olan mevcut dünyaya uyum sağlıyor. Pratik anlamda, bugün grafik tasarım tamamen dijital ve dijital grafik tasarımda bir kariyer vardır.