Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

GPU Nedir?

  • Konbuyu başlatan Slade
  • Başlangıç tarihi
GPU nedir? Bilgisayar grafikleri oluşturmak için kullanılan bir grafik işleme birimidir. Bir bilgisayarın merkezi işlem biriminde (CPU) veya ana karta takılan ayrı bir kart olarak bulunabilir. Bir grafik işlemci birimi, büyük miktarda bilgiyi hızlı bir şekilde işleme yeteneğine sahip olduğu için cep telefonları ve dijital kameralar gibi birçok modern cihazda kullanılmaktadır.

Grafik işlem birimi
; hesaplama, grafik oluşturma ve video işleme amacıyla tasarlanmış entegre bir devredir. GPU'lar çoğu kişisel bilgisayarda, iş istasyonunda, oyun konsolunda ve dijital kameralar ve cep telefonları gibi diğer elektronik cihazlarda bulunur. GPU'lar, bu işlevlerin üçünü de gerçekleştirmek üzere programlanabildikleri için grafik işleme birimleri olarak da adlandırılır.

GPU Neden Kullanılır?

GPU’lar, bilgisayar oyunlarında, video oyunlarında ve diğer multimedya uygulamalarında 3B grafiklerin ve 2B grafiklerin oluşturulmasını hızlandırmak için kullanılan bir tür grafik işleme birimidir. GPU'lar, bilgisayarlarda büyük miktarda veri üzerinde karmaşık hesaplamalar yapmak için kullanılır. Ayrıca 3B sahneleri veya 2B görüntüleri yüksek hız ve kalitede işlemek için kullanılabilirler.

Gpu nedir

GPU'nun performansı, saniyede milyonlarca kayan nokta işlemi (MFLOPS) olarak ölçülür. GPU bilgisayar grafik işleme birimlerinde kullanılan özel bir işlemci türüdür. Başlangıçta 3D bilgisayar grafikleri oluşturmak için geliştirildi ve daha yakın zamanda, derin öğrenme uygulamalarını hızlandırmak için geliştiriciler tarafından benimsendi.

GPU Ne Yapar?

Grafik işlem birimleri; video düzenleme ve oluşturma, oyun oynama ve bilimsel hesaplamalar dahil olmak üzere bir dizi görev için kullanılabilen güçlü bir işlemcidir. GPU'lar, en iyi görseller için en iyi performansı gerektirdiğinden çoğunlukla oyun bilgisayarlarında bulunur. Ancak, tüm GPU'lar eşit oluşturulmamıştır - bazıları belirli görevler için diğerlerinden daha uygundur. GPU adı verilen birimler genel olarak şunları yapar:

  • Bilgisayarlarda görüntüleri ve videoları işler.
  • Oyunlarda 3B oluşturmayı sağlar.
  • Görsel fizik hesaplamaları ve diğer görevler için kullanılır.

GPU’lar, özellikle en güçlü oyun bilgisayarlarından bazılarında bulunabilen güçlü bir işlemcidir. Bir GPU, karmaşık matematiksel işlemleri hızlı bir şekilde gerçekleştirebilen yüzlerce çekirdek içerir. Nvidia veya AMD tarafından üretilenler gibi GPU’lar birçok farklı bilgisayar ve sistemde yer alabilir.

GPU Kullanım Alanları

Bir GPU çeşitli şekillerde kullanılabilir. Bunlar, mevcut en verimli ve güçlü işlemci birimleri oldukları için esas olarak video kartlarında kullanılır. GPU'lar, verileri yüksek hızda işlemek için paralel hesaplama kullanır. Bu, performansı düşürmeden veya bir görevin bitmesini bekleyerek zaman kaybetmeden aynı anda birden fazla görevi çalıştırmak için kullanılabilecekleri anlamına gelir. Genel olarak yüksek performanslı bilgi işlem için yapılmış özel bir video kartıdır.

Verileri diğer kart türlerinden çok daha hızlı işleyebilir. GPU’lar, birçok farklı bilgisayar türünde ve bazı oyun konsollarında kullanılır. Bir GPU, çok sayıda çekirdeğe sahiptir ve geleneksel kartlardan daha fazla veri işleme yeteneğine sahiptir. Ayrıca, daha karmaşık hesaplamaları kolaylıkla işlemesini sağlayan son derece hızlı bir belleğe sahiptir.