Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Google Search Console Nedir, Ne İşe Yarar?

WebFaresi

WebFaresi

Tilki Adayı
Katılım
30 Nis 2022
Mesajlar
85
Ticaret: 0 / 0 / 0
Bir web sitesinin başarısını değerlendirirken en önemli faktör Google ile olan bağları olabilir! Çünkü Google, bu günlerde dünyanın en çok kullanılan arama motoru unvanına sahip ve eğer daha fazla ziyaretçi istiyorsanız Google ile iyi geçinmek dışında seçeneğiniz yok denebilir. Eğer sizde Google ile olan ilişkilerinizi, veriler aracılığıyla incelemek istiyorsanız verilerin direkt olarak Google'dan geldiği Google Search Console adlı aracı kullanabilirsiniz. Eğer bu aracın ne olduğunu bilmiyorsanız aşağıdaki başlığa bir göz atabilirsiniz!

Google Search Console Nedir?
Google aramalarında web sitenizin gösterdiği performansı analitik verilerle görmenizi sağlayan son derece kullanışlı bir araçtır. Eski adıyla Google Webmaster Tools olarak biliniyor olsa da geçtiğimiz yıllarda güncellendi. Bu araç sayesinde web siteniz hangi anahtar kelimelerde daha iyi performans sağlıyor, en çok tıklamayı hangi sayfanız aracılığıyla alıyorsunuz, dış link bağlantılarınız nereden geliyor vs. tüm bu bilgilere erişebilirsiniz. Hem de ilk elden!

Google Search Console Ne İşe Yarar?
  • Web sitenizle ilgili tüm verilere erişmenizi sağlar ve böylece gelecekte yapacağınız planlamalarla ilgili daha net olabilirsiniz.
  • Yaptığınız çalışmaların verimliliği ile ilgili sizlere fikir verir.
  • Sorunlu sayfalarınızı tespit etmenizi ve onarmanızı sağlar.
  • Google'a site haritanızı göndermenizi sağlar.
  • Anında index almasını istediğiniz sayfalarınızı tarar, sorun olmadığını onaylar ve index alması için sıraya koyar.
İşte tüm bu faydaları "Google Search Console Ne İşe Yarar?" sorusuyla ilgili olarak bizlere harika bir cevap niteliği taşıyor! Eğer bu araçla ilgili öğrenmek istediğiniz başka şeyler de varsa yorumlarda belirtebilirsiniz. Cevaplamaktan keyif alırım!