Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Google News Kayıt Rehberi

• Konbuyu başlatan Thous
  • Başlangıç tarihi
Google News kelime manası ile Google Haberler anlamına gelen ve topladığı on binlerce haberi tek bir çatı altından yayınlayarak site sahiplerine ziyaretçi kazandıran bir platformdur. Google News Kayıt işlemi yapmak için bazı kriterler bulunmaktadır ve bazı platformlarda Google News Kaydı için ücret talep edilmektedir. Siz değerli ziyaretçilerimize tamamen ücretsiz bir şekilde kayıt işleminin nasıl yapıldığından bahsedeceğim.

Google News Kaydı İçin Gerekenler​

Google News Başvuru yapmadan önce sitenizin aşağıdaki maddelerin tümüne uygun olması gerekmektedir.
  • Google İçerik Politikasına Uygunluk: Sitenizin illegal bir site olmaması gerekmekte, w*rez,b4h!s gibi siteler kabul edilmezler.
  • Site İçi Okunabilirlik ve Optimizasyon: Sitenizdeki içeriklerin, kalitesi, düzeni, okunulabilir olması önemli bir husustur.
  • RSS Beslemesi: Google Haberler(News) sitemizden içerik çekebilmesi için RSS beslemelerine ihtiyaç duymaktadır.
  • Künye Sayfası: Ana sayfada görülebilir bir kısımda olmalıdır. Künye sayfası şunları içermelidir; Genel Yayın Yönetmeni, Yazı İşleri Müdürü, Görsel Koordinatör, Reklam Yayın Müdürü, Hukuk Danışmanı, İletişim bilgileri, Adres
  • İletişim Sayfası: Ana sayfada görülebilir bir kısımda olmalıdır. İletişim sayfaları şunları içermelidir; İletişim bilgisi, Telefon No, E-Mail, Adres

Google News Kaydı Nasıl Yapılır?​

Google News Kayıt işlemi yapabilmek için aşağıdaki adımları sırası ile uygulayın. Bu konuyu hazırlarken wordpress tabanlı bir siteme google news kayıt başvurusu yapıyorum. Böylece sizlere konuyu daha hakim ve detaylı şekilde anlatabilirim.

• adresine yani Google Haberler Yayıncı Merkezi kısmına gidin.
  • Sol menüde bulunan Google news kayit butonuna tıklayın.
    Google news kaydi nasil yapilir
  • Ardından Yayın adı kısmına site adı ve başlığını girin.
  • Birincil web sitesi mülkü kısmına site adresinizi girin.
  • Yayın yaptığınız içeriğe yönelik yer seçin ve kutuyu işaretleyin.
  • Yayın ekleme butonuna tıklayın.
  • Yeni açılan sayfada Yayin ayarlari google news kısmına tıklayın.
  • Birincil dil olarak yayın yaptığınız dili seçin. Ben Türkçe yazı yayınladığım için Türkçe seçtim.
  • Birncil web sitesi mülkü URL'si kısmına ana sayfa linkinizi girin.
  • Ardından yeni gelen sayfada sitenin kare ve dikdörtgen logolarını yükleyin ve ileri diyerek kaydedin.
    Google haberler site ekle
  • Anasayfada yukarıdaki gibi bir görsel ile karşılaşacaksınız. Bu yazının üstüne tıklayın.
  • Ardından sağ üstünde bulunan Düzenle butonuna tıklayın.
    Google news basvuru kaydi kayit
  • Yayın açıklaması kısmını (site açıklaması) doldurun.
  • Sitenizin kategorisini (Yayın kategorisi) seçin.
  • Yayın yapılması istenen ülkeler ve google mülkleri yukarıdaki gibi kalabilir. Bir sakıncası yok. Fakat tek bir ülkeye veya belirli ülkelere yayın yapmak istiyorsanız; Ülkeler kısmında bulunan butona tıklayın. Açılan menüde Belirli Ülkelere İzin ver diyerek yayın yapmasını istediğiniz ülkeleri manuel olarak seçebilirsiniz.
  • Sağ alttan İleri butonuna tıklayın.
  • Wordpress alt yapılı sitenize GN Publisher adlı eklentiyi indirin ve kurun.
Geldik olayın en ince detayına. Blog ve haber sitelerinde genellikle birden fazla kategori olur. Sitenizde birden fazla kategori olduğunu varsayarak aşağıdaki ayarları hazırlıyorum. Eğer tek kategori var ise sitenize göre uyarlamayı unutmayın.
Google news kategori ayari
  • 1 numara: Yeni bölüm yazan butona tıklayın.
  • 2 numara: Açılır menüde bulunan Feed'ler kısmına tıklayın.
Bilgi: Wordpress sitelerde genellikle siteadresi(.)com/kategoriadi/feed şeklinde beslemeler bulunur. Sitemizi bu uyarlama ile kategoriler halinde Google News'e göndereceğiz.
Google haberler kayit
  • Bölüm başlığı kısmına Kategori isimlerini yazın.
  • RSS veya feed URL'si kısmına sitenizin kategori feed adresini yazın.
  • Görüntüleme erişimi kısmına dokunmayın.
  • Sağ alttan Ekle butonuna tıklayın.
  • Her kategori için aynı işlemi yapmak zorundayız.
  • Google News Kaydı sağlıklı olsun diye kategorileri bölüm bölüm yukarıdaki gibi ayırın.
  • Ardından sağ üstte bulunan Kaydet butonuna tıklayın.
Google News Kayıt işleminin nasıl yapılacağını kısaca size anlatmaya çalıştım, umarım işinize yarar. İyi forumlar ♥

Son düzenleme:
Celil

Celil

Server Administrator 🌍
Yönetici
Moderatör
Ticaret: 0 / 0 / 0
Google news kaydını ücretle yapanlar utansın. Google news kaydı nasıl yapılır diyince akla hemen bu konu gelir :)

f5tasarım

f5tasarım

Tilki Adayı
Grafiker
Ticaret: 0 / 0 / 0
Güzel anlatım olmuş, uyguladım bakalım artık cevap bekleyeceğiz :)