Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Google Link Reddetme Aracı Nedir? Nasıl Kullanılır?

 • Konbuyu başlatan Thous
 • Başlangıç tarihi
Google Disavow Tool kelime manası ile Link Reddetme Aracı anlamına gelmektedir. Siz değerli ziyaretçilerimiz için " Nasıl Kullanılır " sorusunu yanıtladığım bir resimli rehber hazırladım.


Google Disavow Tool Nedir?​

Google Link Reddetme Aracı; anti seo gibi durumlarda kullanılan bir SEO aracıdır. Rakip siteler; sizi spama sokacak kelimelere sitenizi ekleyerek, Google'ın gözünde sıralama kaybetmeniz için uğraşabilir. Bu durumla rekabetin yüksek olduğu kelime ve sektörlerde karşılaşabilirsiniz. Bu durumla karşılaşmamak için; Semrush, Ahrefs gibi araçlar ile sitenize yönlendirilen backlinkleri belli periyotlarda kontrol etmeyi ihmal etmeyin. Zararlı olduğunu düşündüğünüz linkleri sizin eklemediğinizi Google'a Disavow Tool ile bildirebilirsiniz.

Rakipler genellikle Google'ın gözünde sizi düşürmek için bel altı kelimelerden sitenize text link verirler. Sitenize gelen backlinkleri düzenli kontrol ederek bu text linkleri zamanında yakalayabilirsiniz ve Disavow Tool ile bildirerek Google'a şunu demiş olursunuz; Hey Google! Siteme böyle bir referans link verilmiş ama benim bundan haberim yok, siteminde bununla alakası yok.

Uyarı: Disavow ile yanlış işlem yapmanız durumunda sıralamanızda kayıp yaşanabilir. Sıralama kaybetmeyi göze almamak için profesyonel destek alarak bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Google işin ciddiyetini Disavow Tool sayfasına giriş ekranında özellikle göstermiş.

Google link reddetme araci

Google Link Reddetme Aracı Nasıl Kullanılır?​

Google Link Reddetme Aracı kullanabilmek için aşağıdaki adımları takip edin. Yukarıda yazmış olduğum Uyarı'yı dikkate alarak işlem yapın.
 • Sitenize gelen zararlı backlinkleri tespit edin.
 • Ardından yandaki linke gidin =>
 • Linke gittiğinizde yukarıda ki fotoğrafı çektiğim sayfaya gelmiş olacaksınız. Burada Mülk seç kısmına tıklayın.
 • Tespit ettiğiniz zararlı backlinkleri (her satıra 1 adet link gelecek şekilde) not defterine kaydedin. (.txt uzantılı olmalı)
  Google link nasil reddedilir
 • Ardından diyerek Google'a reddettiğiniz linkleri iletmiş olursunuz.
Yukarıdaki sayfanın en altında Listeyi indir yazısını görmüş olmalısınız. Google'a daha önce zararlı link gönderdiğim için burada eski reddettiğim linkleri içeren bir liste belirdi. Eğer sizde daha önce reddetme aracını kullandıysanız aşağıdaki adımları takip edin.

 • Listeyi indir kısmına tıklayın.
 • İndirdiğiniz metin belgesinin içine, yeni tespit ettiğiniz url'leri (her satıra 1 adet gelecek şekilde) ekleyin ve kaydedin.
 • Ardından sağ altta bulunan Değiştir butonuna tıklayın.
 • Güncellediğiniz Metin Belgesi (.txt) dosyasını seçin ve gönderin.
Google Link Reddetme Aracı kullanmak için gereken bilgi ve donanıma artık sahipsiniz. Sitemizi ziyaret ettiğiniz ve yazımı okuduğunuz için teşekkürler, iyi forumlar ♥