Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Freelance Nedir?

  • Konbuyu başlatan Slade
  • Başlangıç tarihi
Freelance nedir? Bireyin kendi şartlarında çalışmasına izin veren bir iştir. Bireyin kendi saatlerini, yerini ve projelerini belirlediği bir iştir. Serbest çalışmanın, esneklik ve ne yapmak istediğinizi seçme özgürlüğü gibi birçok avantajı vardır. Ayrıca sağlık sigortası veya emeklilik planları olmaması gibi dezavantajı vardır. Serbest çalışanların genellikle kendi kendilerini motive etmeleri ve kazandıkları para için çok çalışmaya istekli olmaları gerekir.

Serbest çalışma, yer ve zaman özgürlüğü olan esnek bir iş arayanlar için uygun olabilir, ancak sağlık sigortası veya emeklilik planına ihtiyacı olan kişiler için de zorlayıcı olabilir. Aynı zamanda, bir bireyin veya şirketin kendisi için belirli bir görevi yerine getirmesi için belirli süre için birini işe aldığı bir çalışma türüdür. Kişinin çalışma saatleri esnektir ve uzaktan çalışabilir.

Freelance Çalışma Nedir?

Serbest çalışanlar, herhangi bir şirketin çalışanı olmayan, bunun yerine hizmetlerini birden fazla şirkete sunan serbest meslek sahibi kişilerdir. Serbest çalışanlara saat, proje veya her ikisinin bir kombinasyonu ile ödeme yapılabilir. Serbest çalışanlar her yerden çalışabilir ve en iyi ne zaman çalışacaklarını seçebilirler. Bütün gün patronlarının yanında olmak zorunda değiller ve çalışanların yaptığı gibi her gün takım elbise giymek ve kravat takmak zorunda değiller. Bu kapsamda freelance çalışma günümüzde oldukça fazla tercih ediliyor. Serbest çalışma, işine tutkuyla bağlı olan ve esnek bir kariyer geliştirmek isteyen kişiler için bir seçenektir. Kendi işinin patronu olmak isteyenler için de uygundur.


Free lance nedir

Freelance İşler Nelerdir?

Serbest çalışma bir işverenden veya müşteriden düzenli bir maaş, sözleşme veya başka bir finansal ücret alma ihtiyacı duymadan çalışan bir kişi veya işletme olarak tanımlanır. Genellikle çalışanların ve tam zamanlı çalışanların aksine kullanılır. Yazma, düzenleme, grafik tasarım, pazarlama, muhasebe, web tasarımı ve geliştirme gibi birçok alanda serbest işler mevcuttur. Serbest meslek sahibi olduğunuz bir iş türüdür. Kendi başınıza veya bir iş ortağının yardımıyla yapılabilir. Freelance herhangi bir alanda yapılabilir, ancak en çok yazı, grafik tasarım ve fotoğrafçılık gibi yaratıcı alanlarda yaygındır. Serbest çalışmayı bulmak genellikle geleneksel bir işten daha kolaydır çünkü çalışılması gereken belirli saatler veya belirlenmiş yerler yoktur.

Freelance Avantajları Nelerdir?

Serbest çalışma, herhangi bir şirkete bağlı olmayan bir iştir. Evden, ofiste veya sahada yapılabilir. Freelance çalışanlar serbest meslek sahibidir ve kendi şartlarına göre çalışırlar. Serbest çalışmanın geleneksel istihdama göre birçok avantajı vardır:

  • Kendi saatlerinizi ve konumunuzu seçebilirsiniz.
  • Yaptığınız şey üzerinde daha fazla kontrolünüz var.
  • Kazancınız çalışmalarınıza göre tarafınızca belirlenir.

Bu tip çalışanlar, her gün veya haftada ne zaman çalışacaklarını ve ne kadar çalışmak istediklerini seçebildikleri için, çalışma saatleri ve programları konusunda genellikle çalışanlardan daha fazla esnekliğe sahiptir. Ayrıca, bir işverenin ihtiyaçları veya arzuları ile sınırlı olmadıkları için üstlendikleri projeler üzerinde daha fazla kontrole sahiptirler.