Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Freedos Nedir?

• Konbuyu başlatan Slade
  • Başlangıç tarihi
Freedos nedir? PC'lerin ilk günlerinde oluşturulmuş ücretsiz bir işletim sistemidir. Günümüzde halen kullanılır. Bu işletim sistemi, modern bilgisayarlar kadar güçlü olmayan eski bilgisayarlarda çalışabilir. Bilgisayar kullanıcılarının çoğu bu işletim duymuştur ve ne yaptığı hakkında bir fikre sahiptir. Ancak bu konuda pek bir şey bilinmiyor. Bu makale, Freedos'u ve onu bilgisayar kullanıcıları arasında bu kadar popüler yapan avantajlarının daha iyi anlaşılmasını sağlayacaktır.

Günümüzde bu ismi duyan kişilerin aklında en fazla canlanan şey işletim sistemi olmayan bir bilgisayardır. Belirtmek gerekir ki aslında bu bir işletim sistemidir ancak günümüzde genellikle kullanılmaz. Satılan bilgisayarda lisanslı bir işletim sistemi olmadığı anlamına gelir. Bu sisteme sahip olan bilgisayarlar açıldığı zaman genellikle direkt bios ekranına girilir ya da siyah bir pencere ile karşı karşıya kalınır.

Freedos Bilgisayarlar​

Bilgisayar satın alacak olan kişilerin sık duyduğu Freedos terimi, bir bilgisayarda lisanslı işletim sistemi olmadığı anlamına gelir. Günümüzde en fazla kullanılan işletim sistemi Windows’tur ve insanlar genellikle bilgisayarlarını aldıktan sonra içerisine Windows işletim sistemi kurar. Freedos’a sahip olan bilgisayarları almakta herhangi bir sakınca yoktur. Bu bilgisayarlara kolay bir şekilde Windows veya Linux gibi işletim sistemleri kurularak kullanım yapılabiliyor. Aynı zamanda bu bilgisayarlar, içerisinde lisanslı bir işletim sistemi olan bilgisayarlara göre daha uygun fiyatlar ile satışa sunuluyor. Bu bilgisayarları satın alan kişiler genellikle aldıktan hemen sonra Windows ya da Linux gibi işletim sistemlerini kurmayı tercih ediyor.

Isletim sistemi

Freedos Bilgisayarların Avantajları​

Freedos’lu olan bilgisayar modelleri günümüzde oldukça fazla satılıyor. Bu bilgisayar modellerinin pek çok avantajı vardır. Genel olarak Freedos işletim sistemli olarak kullanıma sunulan bilgisayarların avantajları şu şekildedir:

• Lisanslı bir işletim sistemine sahip olan bilgisayardan daha uygun fiyatlar ile kullanıma sunulur.
  • Linux kullanmak isteyen kişiler direkt olarak bilgisayarı alarak bu işletim sistemini kolay bir şekilde kurabilir.
  • Elinde işletim sistemi lisansı bulunan kişilerin lisans için ekstra para ödemesine gerek kalmaz.
Freedos’lu bilgisayar modelleri, sağladıkları bu özellikler ile ön plana çıkıyor. Faydaları sayesinde günümüzde pek çok bilgisayar bu şekilde satışa sunulur.

Bilgisayarlar Neden Freedos İşletim Sistemi ile Kullanıma Sunuluyor?​

Bilgisayarların hangi işletim sistemi ile satıldığı önemli bir konudur. Günümüzde insanlar genel olarak Windows işletim sistemli bilgisayarlar kullanır. Aynı zamanda Linux işletim sistemi de çok kullanılır. Kullanıcılar, içerisinde Freedos yüklü olan bilgisayarları alarak sonradan istedikleri işletim sistemini kolay bir şekilde yükleyebilir. Aynı zamanda bu tip bilgisayarları lisanslı işletim sistemine sahip olan bir bilgisayardan daha uygun fiyatlar ile almak mümkündür. Eğer elinizde lisans anahtarı varsa bu durumda sizler için daha iyi bir seçenek olacaktır. Aynı zamanda Linux kullanmak isteyen kişiler de bu sistemleri alarak kolayca yükleme yapabilir.