Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Feedback Nedir?

  • Konbuyu başlatan Slade
  • Başlangıç tarihi
Geri bildirim, insanların ve firmaların becerilerini geliştirmelerine yardımcı olan bir tekniktir. Öğrenme ve yeni beceriler geliştirmedeki ilerleme hakkında bilgi edinmenin bir yoludur. Feedback nedir? İnsanlara ve firmalara hatalarından ders alma, güçlü ve zayıf yönlerini tanıma ve daha fazla gelişme fırsatı sunar. Ayrıca, nelerde iyi olduklarını ve nelerde o kadar iyi olmadıklarını belirlemelerine yardımcı olabilir.

Geri bildirim eğitim, sağlık, askeri eğitim, müşteri hizmetleri, satış ve pazarlama gibi farklı sektörlerde kullanılıyor. Bu, bir bireyin veya ekibin nasıl yaptığına ilişkin bilgileri ifade eden bir terimdir. Genellikle performansı artırmanın bir yolu olarak kullanılır. Aslında günümüzde her alanda, her işte ve her konuda bir geri bildirim verilmesi söz konusu olabilir.

Feed back nedir

Geri Bildirim Olumlu Mu Olmalı?​

Geri bildirim olumlu ve olumsuz olabilir. Olumlu geribildirim, birinin iyi yaptığınız bir şey için sizi övmesidir, olumsuz geribildirim ise kötü yaptığınız bir şey için birinin size eleştiri yapmasıdır. Geri bildirim, toplantılar, sunumlar ve hatta bir e-posta gibi birçok farklı yerde kullanılabilir. Feedback günümüzde iş ve özel yaşamdaki en önemli araçlardan biridir. Nasıl yaptığınızı ve neyi daha iyi yapabileceğinizi anlamanın bir yoludur. Aynı zamanda işverenler tarafından, çalışanın performansı ve kişisel gelişim hakkında bilgi edinmek istediklerinde kullanılır. Bunlarla birlikte psikoloji, eğitim, tıp ve daha pek çok farklı alanda da kullanılmaktadır. Geri bildirimin faydaları şunları içerir:

  • Herhangi bir konuda olumsuz yönleri belirlemeyi sağlar.
  • Gelişime katkıda bulunur.
  • Hataların giderilmesini sağlar.
  • Mevcut sorunlara yardımcı olur.
  • Kullanıcılardan olumlu ve olumsuz görüşler sağlar.

Feedback Ne İşe Yarar?

Geri bildirim, bir ürün, hizmet veya deneyim hakkında bilgi almanın bir yoludur. Sorunları tanımlamak ve çözmek için en önemli araçlardan biridir. Geri bildirim, teknoloji, eğitim, sağlık ve sanat dahil olmak üzere her türlü endüstride kullanılmaktadır. Müşteri memnuniyetini ve performansını ölçmek için kullanılabilir. Ayrıca kuruluşların ürün ve hizmetlerini pazara ulaşmadan iyileştirmelerine olanak tanır. Feedback, şirketler tarafından değişiklik yapmak için kullanılabileceği gibi, çalışanlar tarafından da kendini geliştirme veya kariyer gelişimi gibi kişisel gelişim amaçlarıyla kullanılabilir.

Feedback Faydalı Mıdır?

Geribildirim, bir kişinin, sistemin, ürünün, markanın durumu ve performansı hakkında başka bir kişiye bilgi sağladığı bir süreçtir. Performansı artırmak ve kişinin neyi yanlış yaptığını anladığından emin olmak için kullanılır. Geri bildirim, insan ve kurum gelişiminin önemli bir parçasıdır ve hayatın farklı alanlarında kullanılabilir. Bir dahaki sefere daha iyisini yapabilmek ve var olanı daha iyi yapmak için hatalardan öğrenmeyi sağlar. Feedback işyerinde yöneticiler, çalışanlar ve hatta müşteriler tarafından kullanılabilir. Geri bildirimin pek çok faydası vardır. Olumlu ya da olumsuz olması fark etmeksizin her türlü geribildirim fayda sağlayabilir. Bu nedenle de özellikle kurumlar ve şirketler için son derece önemlidir.