Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Ethernet Nedir?

  • Konbuyu başlatan Slade
  • Başlangıç tarihi
Ethernet; bilgisayarlar, routerlar ve switchler gibi cihazları kablolu ya da kablosuz ağlar üzerinden bağlamak için kullanılan standart bir iletişim protokolünün adıdır. En yaygın olarak kullanılan yerel alan ağı (LAN) teknolojisi, LAN üzerinden Ethernet, işletmelerin Ethernet'i geniş alan ağlarında kullanmalarına olanak tanır. Ethernet, büyük iş bölgelerini, dağıtılmış şubeleri, veri yerlerini ve hatta uzak yerel ya da küçük konumları birbirine bağlar. Ethernet, belirli sayıda uygulamayı açığa çıkarırken ve diğer sanal özel ağlar (VPN'ler) gibi diğer ağ teknolojilerine erişim sağlarken, bir kuruluş için tek bir WAN ağına güç sağlayabilir.

Ethernet Nasıl Çalışır?​

Ethernet kartı gönderdiği verileri paketlere bölerek kart çıkışına bağlı ağ kablosuna gönderir. Bir LAN (yerel alan ağı) sisteminde gönderilen veri paketleri, alıcının MAC adresini, gönderenin MAC adresini, gönderilen verileri ve CRC kodunu içerir. CRC kodu, iletilen verilerin bozuk olup olmadığını kontrol eden bir koddur. Paket gönderiminden önce kablo kontrolü yapılarak ve kablo boşsa veri gönderilir.

Ethernet nedir
  • Paketlenmiş veriler uzaktaki bilgisayara gönderilir, alıcı bilgisayarın Ethernet kartı tarafından alınır ve kodu çözülür ve CRC kodu kontrol edilir. CRC kodları aynıysa, veriler kabul edilir. Veriler paketten alınır ve bilgisayar tarafından işlenir. CRC'ler aynı değilse, veriler bozuk kabul edilir ve veriler kabul edilemez.
  • Bilgisayarınızı doğru bir şekilde kullanmanız için ihtiyacınız olan tüm donanım ve bileşenler standart olarak sağlanmaktadır. Bilgisayarın bazı donanımları temel listeye dahil değildir ve daha sonra zamanında eklenir. Özellikle teknolojinin ve internetin gelişmesiyle birlikte pek çok donanımın sonradan eklenmesi gerekir.
  • Ethernet kartı, bilgisayarınıza daha sonra takılacak en önemli parçalardan biridir. Ethernet bilgisayar ağı, bir bilgisayarla iletişim kurmak için gereken tüm sistemleri içerir. Masaüstü bilgisayarlar için, anakartın bulunduğu alandaki yuvasına bir Ethernet kartı takılarak kullanılır.
  • Dizüstü bilgisayarlarda, Ethernet kartı PC Kartı yuvasındadır. Ethernet kartı olarak bilinen bu bağlantının günümüzde birçok farklı özelliği bulunmaktadır. Bu sayede Ethernet kartları ağ arayüz kartları ve ağ kartları olarak kullanılabilir.
  • Ethernet kartındaki birden çok kablo, bilgisayarınızla ilgili bilgilerin kablolar arasında aktarıma izin verir. Tüm Ethernet kartları kendi seri numaralarına sahiptir. Kart üzerindeki bu seri numarası sayesinde tüm ethernet kartları birbirinden ayrılabilir. Karttaki bu numaralara MAC adresleri denir.

Ethernetin Tarihçesi​

Bob Metcalfe 1976'da Palo Alto Araştırma Merkezi'nde çalışırken bilim adamlarının bir proje üzerinde çalışıldığı görülmüştür. Bu proje şu anda kullanılan kişisel bilgisayar projesidir. Ancak bu PC'ler birbirinden bağımsız çalıştığı için PC'ler arasında veri alışverişi yapabilecek bir sistem yoktu.

Bob Metcalfe ve arkadaşı David Bogs, bu bilgisayarların birbirleriyle veri alışverişinde bulunmalarını sağlamak için 1976'da ethernet'i üretti. Bu yüzden ethernet, boyutu ve güvenilirliği nedeniyle günümüzde birçok kurumsal ağın temelidir. Kullanılan teknolojilerin çok azı 40 yıldan daha eskidir ve hala son teknoloji olduğu iddia edilebilir.