Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

En Kullanışlı Php Editörleri

  • Konbuyu başlatan Thous
  • Başlangıç tarihi
Thous

Thous

Yönetici
Yönetici
Katılım
28 Şub 2022
Mesajlar
370
Konum
Samsun
Web
tilki.net
Ticaret: 1 / 0 / 0
Selamlar değerli Tilki.NET ailesi, bu yazımda en çok tercih edilen php kodlama programı yani editörü için öğrendiklerimi aktarmaya çalışacağım. Php'yi en rahat kullanabileceğiniz editör ve IDE'leri liste halinde sizlere hazırlamaya çalıştım. Listeye geçmeden önce editör ve IDE arasındaki farkları inceleyelim;

Editör ve IDE Nedir?​

Editör ve IDE arasında bazı farklar bulunur. Editörde sınırlı işlem yapabilirken IDE'de çok daha fazla işlem yapabiliriz.

Php kodlama programi

Editör nedir?

Editör nedir? Sorusuna yanıt olarak izin verilen formatları düzenlememizi sağlayan, günlük hayatta da kullandığımız düzenleyici araçlardır.

IDE nedir?​

IDE nedir? Sorusuna yanıt vermek için ise önce bu kelimenin anlamını öğrenelim. IDE; Integrated Development Environment kelimesinin kısaltmasıdır. İngilizce olan bu kelime Türkçe'de Tümleşik Geliştirme Ortamı anlamına gelmektedir. Yazma, düzenleme gibi işlemlerin yanı sıra yazdığınız kodları derleyip çalıştıran, bir çok development (geliştirme) seçeneğini içinde barındıran programlardır. Tüm IDE'ler, aynı zamanda editördür.

En Çok Kullanılan Php Editörleri​

Php kodlama programı olarak kullanılan editörlerden, sizler için en kullanışlı olanlarını tablo halinde hazırlamaya çalıştım.

PHP KODLAMA PROGRAMI ADIAÇIKLAMAİNTERNET SİTESİFİYAT
Notepad++Notepad++ eğer kodlama ile uğraşıyorsanız mutlaka bilgisayarınızda olması gereken bir programdır. Hızlı çalışması sebebiyle anında müdahale yapmanıza olanak sağlar. Ücretsiz
Sublime Text 3Eklenti desteği ve sade kullanımıyla dikkat çeken bir editör. IDE ve Editörlerin neredeyse hepsinin yaptığı işlemleri tek başına yapacak kadar başarılı bir eklenti. 99 dolar değerindeki bu eklentinin ücretsiz sürümünü de kullanabilirsiniz.
phpDesignerPhp Designer, bir yazılımcının ihtiyacı olabilecek HTML5, JavaScript, CSS gibi kodlamaları da çalıştırılabilen bir IDE ve editördür. Kişisel kullanımı 29 dolar olan phpDesigner 8 sürümünü satın alabilirsiniz.
Eclipse PDTÇoğu programlama diline özel geliştirme araç ve eklentileri sunan bu güzel program genel olarak değerlendirildiğinde bir yazılımcıya yetebilecek bir IDE'dir. Ücretiz

Php için kullanabileceğiniz bir çok editör ve IDE bulunuyor. Kullandığım programlar ise şunlardır; Notepad++, Sublime Text3. Siz değerli Tilki.NET ailesi için php kodlama programı hakkında bilgiler sunmaya çalıştım. Umarım güzel bir yazı olmuştur.