Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Ekran Kartı Nedir?

  • Konbuyu başlatan Slade
  • Başlangıç tarihi
Ekran kartları, görüntüleri işlemek ve görüntülemek için tasarlanmış entegre bir devredir. Grafik kartı olarak da bilinir. Video kartları öncelikle oyun bilgisayarlarında, iş istasyonlarında ve dizüstü bilgisayarlarda kullanılır. Ayrıca dijital tabela, 3D işleme ve tıbbi görüntü işleme veya uydu görüntüleme gibi üst düzey görüntüleme uygulamaları için de kullanılırlar. Video kartı, bilgisayarınızda videoları görüntülemek için kullanılan bir cihazdır.

Ekran karti modeli ogrenme


Oyun oynamak, film izlemek ve video oynatmak için kullanabilirsiniz. Video kartlarına grafik kartları veya GPU da denir. Genellikle bilgisayarın anakartına kurulurlar ve monitör veya projektör için görüntüler oluştururlar. Performanslarını belirleyen farklı bellek ve yonga setleri vardır. Ekran kartı nedir? Videoları monitörünüzde veya projektör ekranınızda görüntülemek için bilgisayarınıza kurduğunuz bir aygıttır. Video kartları, yüksek kaliteli grafiklerle oyun oynamanıza, film izlemenize ve daha pek çok şeye yardımcı olur.

Ekran Kartları Ne İşe Yarar?​

Ekran kartları, bir bilgisayar monitörü için bilgileri işlemek için kullanılabilen bir grafik kartı türüdür. Ekran kartları, bilgisayarlarda görüntüleri ve videoları işlemek için yaygın olarak kullanılır. Bazı oyun konsollarında da kullanılırlar. Kullanıcının neye ihtiyaç duyduğuna bağlı olarak, farklı özelliklere ve yeteneklere sahip birkaç farklı video kartı türü vardır. Bir ekran kartı, öncelikle video sinyallerini işlemek ve görüntülemek için tasarlanmış tümleşik bir devredir. AGP veri yolu, PCI veri yolu, PCI Express veri yolu veya özel bir veri yolu aracılığıyla bir bilgisayarın merkezi işlem birimine (CPU) bağlanabilir.

Ekran Kartları Neden Kullanılır?​

Video kartları bilgisayarlarda birçok nedenden dolayı kullanılır. Bunlardan bazıları şunlardır:

Oyun oynamak

Film izlemek için

Video kaydetmek için

Adobe Photoshop veya Adobe Illustrator gibi grafik programlarını kullanmak

Diğer kullanımlar 3D modelleme ve animasyonu içerebilir.

Ekran kartı, bir bilgisayarda grafik oluşturmak için kullanılan bir grafik işleme birimidir. Genellikle ana karta entegre edilir ve PCI Express veri yolu aracılığıyla CPU'ya bağlanır. Bir video kartı, oyun oynama, video düzenleme ve hatta 3D modeller oluşturma gibi görevleri gerçekleştirmeye yardımcı olur. Bunu, veri depolamak için kendine ait bir bellek boyutuna sahip olan kendi özel GPU'sunu (grafik işlemci birimi) kullanarak yapar.

Ekran Kartı Özellikleri​

Ekran kartları, bilgisayar grafikleri oluşturmak amacıyla tasarlanmış tümleşik bir devredir. Genellikle bilgisayarlarda görüntüleri bir monitörde görüntülemek için kullanılır, ancak 3D bilgisayar grafiklerini oluşturmak için bir grafik işleme birimi (GPU) olarak da kullanılabilir. Bir ekran kartı genellikle masaüstü bilgisayarlarda bulunur. Kullanıcıların monitörlerinde yüksek çözünürlük ve kalite ile oyun oynamasına ve video izlemesine olanak tanır. Ekran kartları, bilgisayarınızın monitörler, TV'ler, projektörler, kameralar vb. gibi çeşitli cihazlardan gelen görüntüleri görüntülemesi için bir yol sağladıkları için herhangi bir bilgisayar modelinin çok önemli bir parçasıdır.