Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Echo Fonksiyonu Nedir?

• Konbuyu başlatan Thous
  • Başlangıç tarihi
Thous

Thous

Yönetici
Yönetici
Web
tilki.net
Ticaret: 1 / 0 / 0
Echo Fonksiyonu Nedir? Sorusuna verilebilecek en güzel cevap; bir metin çıktısını ekrana yazdırmak için kullandığımız bir php fonksiyonudur. Php'de en sık kullanılan fonksiyondur. Php Echo Fonksiyonunun ne olduğunu anladığımıza göre, nasıl kullanıldığına hemen göz atalım.

Ön bilgi; Php konusunda uzman değilim, sizler için bu konuda yazarak; bir yandan öğrenmeye ve öğrendiklerimi tekrar etmeye çalışıyorum.

Echo Fonksiyonu Nasıl Kullanılır?​

Echo fonksiyonu php etiketleri arasında echo yazdıktan sonra " ile başlayarak yazılır, bittikten sonra tekrar " konulur. Ardından ise ; koyularak kod bitirilir. Her seferinde bunları mı yazacağım diyorsanız Sublime Text benzeri editörler bu konuda kolaylık sağlamaktadır. Php uzantılı bir dosyayı Sublime Text ile açtığınızda echo yazıp tab tuşuna basarsanız echo fonksiyonu şablonu <?php echo "" ?> şeklinde oluşacaktır.

Echo fonksiyonu

Kod:
<?php
echo "Tilki.NET Php Echo Nasıl Kullanılır?";
?>

Henüz php öğrenmenin başında bile olsam kod yazdıkça mutlu oluyorum ve bunu sizlerle paylaştığımda keyif alıyorum. Echo ile satır atlama, çizgi çekme gibi işlemleri de yapabilirsiniz. Geniş bir kullanım yelpazesi vardır. Aşağıda bulunan "//" işareti yorum satırı anlamına gelir.

Kod:
<?php
echo "Php Echo Nedir?";
echo "<br>"; //bu echo fonksiyonu satır atlamanızı sağlar.
echo "Bu bir denemedir.";
echo "<hr>"; // bu echo fonksiyonu uzun çizgi çekerek alt satıra geçmenizi sağlar.
echo "Tilki.NET Thous";
?>

Php Echo fonksiyonu hakkında bilgi vermeye çalıştığım konumun sonuna geldik, umarım işinize yarayan güzel bir konu olmuştur. İyi forumlar ♥