Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Domain Uzantıları ve Anlamları Nelerdir?

  • Konbuyu başlatan Emre KRMN
  • Başlangıç tarihi
Emre KRMN

Emre KRMN

Tilki Adayı
Katılım
6 May 2022
Mesajlar
50
Ticaret: 0 / 0 / 0
Domain Uzantıları ve Anlamları
Domain, web sitesinin alan adı anlamına gelmektedir. Web sitesinin internetteki adını ve adresini belirtmektedir. Domain olmadan da bir kullanıcı belli bir web sitesine IP adresi ile ulaşabilmektedir. IP adresi, bilgisayarların (sunucuların) birbirini tanımasını sağlar. IP adresi ile bir kullanıcının bilgisayarına rahatlıkla erişilebilir. Dolayısıyla kişinin kimlik bilgisine ulaşılır. Bu sebeple, kullanıcıların bir web sitesine ulaşabilmesi için daha korumalı bir adres adına ihtiyacı vardır. Domainler, bu noktada devreye girer. Domain ile IP adresine ulaşılmadan istenilen web sitesine girilebilmektedir. Örneğin; tilki.net sitesine 012.345.67.89 gibi bir IP adresi yerine domain adı ile ulaşırız. Domain uzantıları, global ve yerel olmak üzere ikiye ayrılır.

domain-uzanti.png


Global Domain Uzantıları
Her ülkede kullanılan, global domain uzantıları bulunmaktadır. Bunlar;

.com: İngilizcede " commercial" kelimesinin kısaltılmış halidir. Kelime ticari anlamına gelmektedir. Ticari alan adı uzantısı olarak ortaya çıkmıştır fakat giderek yaygınlaşarak, günümüzde herkes tarafından kullanılır hale gelmiştir.
.net: İngilizcede "network” kelimesinden kısaltılmıştır. Bilgisayar anlamına gelmektedir.
.org: Org uzantısının açılımı, "organization" şeklindedir. Org uzantısı herkes tarafından kullanılan bir uzantı değildir. Genellikle, kar amacı gütmeyen sivil toplum kuruluşları, vakıflar ve dernekler tarafından kullanılmaktadır.
.biz: "Business" kelimesinin kısaltılması .biz olarak bilinir. Business kelimesi, İngilizcede iş anlamına gelmektedir. Dolayısıyla, iş odaklı sitelerde kullanılmaktadır. Fakat herhangi bir kısıtlama bulunmadığından, isteyen herkes bu uzantıya sahip olabilir.
.name: İngilizcede “nickler” gelmektedir. Gerçek kişi isimleri için kullanılmaktadır.
.gov: "Government" kelimesinden gelmektedir. Kelime, hükümet anlamındadır. Hükümet kuruluşları tarafından kullanılabilir. ABD bünyesinde kurulan bazı web sitelerinin sonunda yer almaktadır.

Global domain uzantılarının en çok bilinen ve kullanılanı .com'dur. .com, ticari anlamına gelmektedir. Ticari kuruluşların tümü, bu uzantıyı kullanır. Bu domain uzantısı herkes tarafından kolaylıkla satın alınabilmektedir. .com uzantılı isimler yurtdışından tescil edilir. Uzun zamandır en çok tercih edilen domain uzantısı olması sebebiyle .com ile isim almaya kalktığınız zaman bu domain daha önceden alınmış olabilir. Böyle bir dezavantajı bulunmaktadır. .com gibi başka global domain uzantıları da bulunmaktadır fakat .com kadar popüler değillerdir.

Yerel Domain Uzantıları
Ülkelerin kendine özgü domain uzantılar bulunmaktadır. Bunlardan bazıları;

.tr: Türkiye
.us: Amerika Birleşik Devletleri
.it: İtalya
.fr: Fransa
.de: Almanya

şeklindedir.

Türkiye'de en çok, .com domain uzantısından sonra .com.tr yerel domain adresi kullanılmaktadır. .com ile alamadığınız alan adlarını .tr ekleyerek almanız mümkün. .tr uzantısı ODTÜ üzerinden tescil edilmektedir. Türkiye'de kendi işletmenize özgü bir web sitesi alacaksanız veya kendi web sitenizi tasarlamak istiyorsanız .tr uzantısı Türkiye içinde size güvenilirlik sağlayacaktır .tr uzantısının .com ile arasında fiyat farkı bulunmamaktadır. Ve makul fiyatlarla sunulmaktadır. İstediğiniz domain adresini, rahatlıkla edinebilirsiniz.
 
Celil

Celil

Server Administrator 🌍
Yönetici
Moderatör
Katılım
28 Şub 2022
Mesajlar
177
Konum
Amsterdam
Ticaret: 0 / 0 / 0
Ellerine sağlık.