Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Domain Nedir? Neden Önemlidir?

  • Konbuyu başlatan Thous
  • Başlangıç tarihi
İnternet etki alanı nedir? İnternet etki alanı, herhangi bir İnternet kullanıcısının ziyaret edip tanımlayabilmesi için bir web sitesine verilen özel ve benzersiz addır. Ayrıca domain nedir, doğru olan domaini nasıl seçeceğinizi biliyorsanız, dijital pazarlama stratejiniz de doğru olacaktır. Uzman bir tasarımcı olmanız gerekmese de aşağıdakiler gibi önemli bazı şeyleri akılda tutmak önemlidir:

  • Sitenizin tasarımı ve mimarisi,
  • Blogunuzun içeriği,
  • Kaliteli bir barındırma hizmetinin kullanımı,
  • SEO optimizasyonu,
  • CTA veya harekete geçirici mesajlar,
  • Metrikleri ayarlama
  • Web etki alanınızın adı.

İnternet Etki Alanı

Domain nedir
Genel kapsamda domain nedir ayrıca markaların (sayfaların sahiplerinin) kullanıcılar ve müşterileri tarafından kolayca ve basit bir şekilde tanımlanabilmesi için bir web sitesine verilen benzersiz ve tekrarı olmayan bir addır. Özel olarak kabul edildiğinde, bu ada yalnızca bir işletme, şirket, kuruluş veya kişi sahip olacaktır. Bunu başarmak için IANA ve ICANN gibi İnternet etki alanlarından sorumlu kuruluşlar bulunur.

Alan Adı Web Siteleri için Neden Önemlidir?

İnternette bir alan adı kaydettirmek, web'de var olmanın ilk adımıdır. Ancak, tek bir alan adıyla web barındırmaya da ihtiyacınız olacağından web sitenizi yayınlayamazsınız. İnternet etki alanınızı seçip kaydettirerek, profesyonelliği yansıtmanıza ve potansiyel müşterilerin güvenini kazanmanıza olanak sağlayacak kişiselleştirilmiş olarak kullanılacak e-posta hesapları yapabileceğinizi vurgulamak önemlidir. Ayrıca domain nedir sorusunun cevabına ulaşmak çok kolaydır. İnternet alan adları ile ilgili bir diğer önemli nokta da internet kullanıcılarının terimleri kolayca ezberleyebilmeleri ve hatırlayabilmeleridir.

Son olarak, bir İnternet etki alanının adları özelleştirilebilir, bu nedenle genellikle web sitesinin doğasını yansıtırlar, yani Hubspot şirketini ararsanız, yalnızca adını yazmanız yeterlidir ve web sitesi ilk önce hubspot etki alanıyla görünecektir. Ne sunduğunuzla veya kim olduğunuzla tutarlı bir alan adı seçerseniz sizi bulmanın çok daha kolay olacağını unutmayın.

Bir Etki Alanının Yapısı Nedir?

Yapısı iki seviyeden oluşmaktadır. Ancak, başlangıçta, İnternet'teki diğer tüm etki alanlarının geldiği boş bir ad olan bir kök etki alanı vardır. İlk seviye, kök etki alanıdır. Bu birinci seviyedir. Bunlar: diğerleri arasında .com, .mx, .org olabilir. İkinci seviye, etki alanı için seçilen addır. Alt etki alanı, noktayla ayrılmış bir veya daha fazla sözcük eklenerek oluşturulan ikinci düzey bir alandan türetilir. En yaygın alt alan adıdır. Ancak, web sayfasının belirli bir kısmına direk ulaşmaya izin vermek için başkaları da eklenebilir. Alt alanlar oluşturmak için, görüntülemek istediğiniz içerikle ilgili kısa adlar ve anahtar kelimeler kullanmanız önerilir.

Ne Tür Domainler Vardır?

İşletmeniz için kullanabileceğiniz üç tür veya uzantı vardır ve bu hangisinin kuruluşunuz için en iyisi olduğuna bağlı olacaktır. Ayrıca domain nedir şeklinde sorulan soruların cevaplarına kişiler kolaylıkla ulaşabilir. Coğrafi alanlar, bölgesel veya ccTLD (Ülke Kodu Üst Düzey Etki Alanı) olarak da adlandırılır. Bu alan, web sitesinin menşe ülkesi ile ilişkili iki harften oluşur. Bunlar işletmenin yerini belirtmek için kullanılır.