Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

DNS Sıfırlama Nasıl Yapılır?

  • Konbuyu başlatan Thous
  • Başlangıç tarihi
Thous

Thous

Yönetici
Yönetici
Katılım
28 Şub 2022
Mesajlar
370
Konum
Samsun
Web
tilki.net
Ticaret: 1 / 0 / 0
İnternette gezinmek için çoğu zaman DNS kullanmak gerekli olabilmektedir. Özellikle yasaklı ya da Türkiye dışında yabancı bir siteye girebilmek için DNS değişimi yapmak gerekmektedir. Bu noktada DNS değiştirdikten sonra merak edilen konulardan biri de DNS sıfırlama işleminin nasıl olacağıdır. DNS ayarlarını eski haline çevirmek ve o şekilde kullanmak isteyenlere ise farklı sıfırlama seçenekleri sunulmaktadır. Otomatik ya da elle gerçekleştirilebilecek bu işlemlerden sonra bilgisayar, tarayıcıda DNS ayarları eski haline dönecektir. Bu durumda tekrar DNS kullanımı için açma işlemlerinin baştan yapılması gereklidir.

Dns sifirlama


Elle ya da Otomatik DNS Sıfırlama​

DNS kullanımı yer yer kullanışlı olsa da hem DNS ön belleğini doldurarak hem de tarayıcının ön belleğini zorlamak sureti ile giriş sorunlarına da yol açabilmektedir. Bu durumda en sık başvuruların çözümlerden biri de DNS sıfırlama seçeneğidir. Özellikle bu işlemi uygulamak isteyenler için ise otomatik ve manuel olmak üzere 2 çözüm sunulmaktadır.
Otomatik olarak hiçbir ekstra uygulama yapmadan programlar aracılığı ile DNS’nin temizlenmesi mümkündür. Bu noktada en sık kullanılan programlar arasında Flush DNS gibi programlar yer almakta olup arama ile farklı programlar da bulunabilir. Elle, manuel olarak sıfırlama işleminde ise CMD komut satırı aracılığı ile kod yazarak bu işlem gerçekleşmektedir.

Bilgisayar Ön Belleği​

DNS önbelleğini komut satırı istemcisi ile sıfırlamak için izlenmesi gereken birtakım adımlar bulunmakta olup bu adımları şu şekilde gerçekleştirmek mümkündür:

• Öncelikle Başlat simgesine tıklanır ve “cmd” ya da “komut istemi” yazılır.
• Daha sonra ilgili programa tıklanarak açılır.

Dns sifirlama
• Ekrana gelen siyah program alanına “ipconfig/flushdns” yazılır.

Dns sifirlama islemi
• Enter tuşuna basılarak kod aktif edilir ve ekranda “Succesfully flushed the DNS Resolver Cache” yazısı görülür.

Mac OS için ise Komut Terminalini açmak gerekmektedir. Buradan “sudodiscoveryutiludnsflushcaches” komutunu girerek işlem tamamlanır. Aynı zamanda Lion ve MountainLion ile Mavericks işletim sistemleri için ise yine komut terminalinden “sudokillall -HUP mDNSResponder” komutu çalıştırılır.
Bu işlem bilgisayarın ön belleği için DNS sıfırlama işlemi olmakla birlikte bir de son olarak tarayıcı ön belleği için sıfırlama yapmak gerekmektedir.

Tarayıcı Ön Belleği​

En sık kullanılan tarayıcılardan olan Google Chrome üzerinden DNS sıfırlama işlemi yapmak için aşağıdaki işlemleri yapmak yeterli olacaktır.
  • Chrome’un sağ üstünde yer alan 3 alt nokta işaretine tıklanır.
  • Buradan “Ayarlar” butonuna tıklanır.
  • Ayarlar alanından, sayfayı aşağıya kaydırarak “Gizlilik Menüsü” sekmesine girilir.
  • Daha sonrasında “Tarama Verilerini Temizle” seçeneğine tıklanır.
  • Açılan pencereden “En Baştan” seçeneği ve ardından ise “Tarama Verilerini Temizle” ifadesine tekrar tıklanır. BU şekilde ön bellek temizliği yapılmış olur.
Firefox için Araçlar menüsüne tıklanır. Sayfa içerisinde “Özel Verileri Temizle” seçeneği yer almaktadır. Önbellek onay kutusu seçilerek ‘Özel Verileri Şimdi Temizle’ butonuna basılır ve işlem tamamlanır. Opera tarayıcılar için ise temizleme işlemi solda yer alan panelden ayarlar butonuna tıklamak ile başlar. Daha sonrasında ise açılan ekranda ister üstte ön bellek araması yaparak ister Gizlilik ve Güvenlik sekmesi altında “Tarama Verilerini Temizle” seçeneği seçilerek uygulanır. Açılan ekrandan ilgili onay kutusu işlemleri gerçekleştirilerek “Verileri Temizle” butonuna basılır, işlem tamamlanmış olur.