Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

DNS Ayarları Nasıl Yapılır?

• Konbuyu başlatan Thous
  • Başlangıç tarihi
Thous

Thous

Yönetici
Yönetici
Web
tilki.net
Ticaret: 1 / 0 / 0
İnternet kullanımının sınırlarını genişletmek, engelli sitelere girmek, daha hızlı erişim sağlamak başta olmak üzere yaygın bir şekilde kullanılan uygulamalardan biri de DNS’dir. Bu noktada birçok kişi DNS ayarları nasıl yapılır sorusuna ilişkin cevabı merak etmekte olup bu sorunun birden fazla cevabı bulunmaktadır. Özellikle Türkiye’de engelli olan, sadece bir başka ülke vatandaşlarına hizmet evren bir internet sitesine erişmek DNS ayarlarını yaparak, o ülkeden giriş yapılıyor gibi göstermek ile mümkündür. Bunun için de günümüzde DNS ayarları Windows ve Apple işletim sistemli bilgisayarlarda farklı olarak yapılabilmektedir.

DNS, 256 karakter içeren host isimlerinin IP’ye çevrilerek kullanılmasını sağlayan bir sistem olmakla birlikte makinaların internet üzerinde haberleşmesine imkan tanıyan bir erişim sistemidir. Bu noktada özellikle IP adresini çözümleyerek ilgili ülke sunucularına erişerek internet üzerinde gezmenizi sağlar.

19

Windows Üzerinden DNS Ayarı​

Birçok kullanıcısı bulunan Windows işletim sistemi üzerinden DNS ayarları nasıl yapılır denildiğinde izlenecek adımlar kolaydır. Windows 10 üzerinden DNS değiştirmek ya da DNS ayarlarına ulaşmak isteyenler aşağıdaki adımları sırasıyla takip edin.

• İlk yöntem olarak Başlat’a tıklanır, Denetim Masası yazılır ya da Denetim Masası simgesine tıklayın.

Dns ayari nasil yapilir
  • Denetim Masası üzerinden Ağ İnternet bölümüne tıklayarak Ağ ve Paylaşım Merkezini açın.
  • Açılan bu sayfa üzerinden mevcut bağlantı ayarları görüntülenebilmektedir.

Dns ayari yapma windows

• Kullanmakta olduğunuz internet simgesi üzerine tıklayın.
  • Açılan internet durum menüsünden Özellikler butonuna tıklanır.

Internet dns degistirme

• İnternet Protokolü Sürüm 4 (TCP/IPv4) seçeneği seçilerek yine özellikler butonuna tıklanır.
  • Açılan bu yeni sayfadan ise yeni DNS adresini protokole uygun olarak girmeniz gerekmektedir.

Dns ayari yapmak

• Aşağıdaki Dns sunucu adreslerini kullan kısmına tıklayın.
  • Dns buraya yazdığım kısma yeni dns adreslerini girin.
  • Ardından Çıkarken ayarları doğrula kısmının sağ tarafında bulunan tik işaretine tıkla*****, tıklı hale getirin.
  • Tamam butonuna tıklayın.
Windows DNS Değiştirme işlemi işte bu kadar basit.

Apple Mac Üzerinden DNS Değiştirme​

Apple kullanıcılarının kullandığı MAC bilgisayarlarda DNS değiştirme işlemi yapmak için ise izlenmesi gereken adımları şu şekilde ifade etmek mümkündür.

• Öncelikle bilgisayar üzerinden sistem tercihleri simgesine (System Preferences) tıklayın.
  • Daha sonra açılan sayfadan Ağ (Network) seçeneği, ardından gelen ekran üzerinden ise sol tarafta yer alan menüde mevcut bağlantınızın bulunduğu ağa tıklayarak “İleri Düzey” seçeneğine tıklayın.
  • Açılan bu sayfadan DNS sekmesi altında IPv4 veya IPv6 adresleri kısmında bulunan “+” ya da “-”butonlarına çift tıklayın. Gireceğiniz adresleri girdikten sonra Tamam diyerek işlemi tamamlayın.

Android ve iOS Üzerinden DNS Değiştirme​

Günümüzde artık telefonlar da internet üzerinden her siteye erişmek için DNS ayarlarının yapıldığı platformlardan biri olmuştur. Bu noktada akıllı telefonlar üzerinden DNS ayarları nasıl yapılır soruna yönelik cevap ise hem iOS hem de Android üzerinden farklı cevaplara sahiptir.

Android DNS Değiştirme​

Android telefonlar üzerinden DNS değiştirmek için aşağıdaki adımları sırasıyla takip edin.
  • İlk adım Wi-fi ayarlarının olduğu kısma gelmektedir. Bu ayarlar kısmında bağlı olduğunuz internet bağlantısına tıklayın.
  • Daha sonra karşınıza gelen “Gelişmiş Ayarları Göster” seçeneğine girin.
  • Bu sayfadan IP ayarları kısmında DNS yazan kısma istediğiniz DNS adresini girerek tamam deyin. Android DNS Değiştirme işlemi bu kadardır.

iOS - iPhone DNS Değiştirme​

iOS üzerinden DNS değişimini yapmak için ise aşağıdaki adımları sırasıyla takip edin.

• Ayarlar kısmına giriş yapın.
  • Ardından bağlı olunan ağı seçin.
  • DNS yazan alana tıklayın.
  • Değiştirilmek istenen DNS adresini girin.
iOS işletim sistemi sahip iPhone, iPad DNS değiştirme işlemleri bu kadar kolaydır.

Özellikle yasaklı sitelere girişte DNS ayarları nasıl yapılır sorulduğunda yukarıda yer alan adımlar takip edilmeli ve mutlaka güncel DNS adresleri kullanılmalıdır. Aksi taktirde sitelere erişim yine sağlanamaz. Umarım yararlı bir yazı olmuştur, iyi forumlar ♥

LOTR Manyağı

LOTR Manyağı

Balrog of Morgoth 💀
Moderatör
Web
karavilgrup.com.tr
Ticaret: 0 / 0 / 0
VPN yokken DNS değiştirme vardı. Hey gidi günler hey :D :D