Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

D3dx9_39.dll Hatası Nasıl Çözülür?

  • Konbuyu başlatan Thous
  • Başlangıç tarihi
Özellikle oyun oynayacaklar için D3dx9_39.dll hatası can sıkıcı bir hata olarak öne çıkıyor. D3dx9_39.dll bulunamadı şeklinde çıkan hatanın çözümü ise oldukça kolay. Basit yöntemler ile bu hatayı ortadan kaldırarak oyun keyfi yaşayabilirsiniz.

D3dx9_39.dll Hatası Neden Olur?​

Oyunların çalışması için DirextX yazılımı gerekmektedir. Bu yazılımın en önemli dosyalarından birisi de D3dx9_39.dll dosyasıdır. Eğer bu dosyada bir sorun olursa oyunu başlatırken D3dx9_39.dll hatası alırsınız ve oyunu açamazsınız. D3dx9_39.dll hatası nasıl çözülür sorusuna yanıt da tam olarak bu noktada öne çıkıyor.

Windows işletim sisteminde oyunların yanında çeşitli grafik programlarını çalıştırma esnasında DirectX yazılımı gerekmektedir. Bu yazılımın içinde ise farklı DLL dosyaları bulunmaktadır. Bu türden dosyalar programların içine ya da yükleme dosyalarının içine koyulabilmektedir. D3dx9_39.dll hatası da bu DLL’nin hatalı olmasından kaynaklanır.

D3dx9 39dll

Oyun ve grafik programlarını yükledikten sonra bu hata ile karşı karşıya kalıyorsanız uygulamayı başlatamazsınız. Bu yüzden büyük bir sorun olmasına rağmen kolay yöntemler ile çözülebilmektedir.

D3dx9_39.dll Hatası Nasıl Çözülür?​

D3dx9_39.dll hatasını çözmek için farklı yöntemler bulunmaktadır. Bu yöntemlerin birisini ya da birkaçını deneyerek hatadan kurtulabilirsiniz.

  1. İlk yöntem için öncelikle bilgisayarınızı yeniden başlatın. Bilgisayarı yeniden başlatmak önbellek yoğunluğunu giderecek, DLL dosyalarının görünmesini sağlayacak ve benzeri sorunları da giderecektir.
  2. Yeniden başlatma sonrasında D3dx9_39.dll hatası hâlâ çözülmediyse bu durumda Microsoft DirectX yazılımının en son sürümünü yükleyin. Bunun için Microsoft’un sitesine giderek yazılımın en son yayınlanan sürümünü indirebilirsiniz.
  3. Yeni sürümü yükledikten sonra da hata alıyorsanız bu durumda D3dx9_39.dll dosyasını sadece yüklemek hataya çözüm olabilir. Bir şekilde yüklemiş olduğunuz yazılımın içindeki D3dx9_39.dll hatalı olabilir ve bu durumda internetten D3dx9_39.dll indir seçeneklerini sağlayan güvenilir sitelerden dosyayı bulun ve indirin. Dosyayı indirdikten sonra üzerine tıkladığınızda sisteme yüklenecektir. Eğer rar ya da zip dosyası içindeyse öncelikle dosyayı bir klasöre ya da masaüstüne çıkarın.

D3dx9_39.dll hatasının çözümü kullanılmak istenen oyun ya da programla da alakalı olabilir. Eğer bazı oyun ya da programlarda bu hatayı alıyorsanız bu durumda oyun ya da programı kaldırın ve sonra temiz kurulum ile yeniden yükleyin. Yine aynı hatayı alıyorsanız bu sefer yükleme kaynağınızı değiştirmeyi deneyin.