Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

CSS Nedir?

  • Konbuyu başlatan Slade
  • Başlangıç tarihi
Slade

Slade

Tilki Adayı
Katılım
1 May 2022
Mesajlar
52
Ticaret: 0 / 0 / 0
CSS nedir? HTML veya XML ile yazılmış bir belgeyi sunmak için kullanılan metin tabanlı bir stil sayfası dilidir. Web sayfalarının, web uygulaması kullanıcı arayüzlerinin ve bilgisayar programlarının sunumunu kontrol etmek için kullanılabilir. Esas olarak belge içeriğinin düzenini ve görünümünü şekillendirmek için kullanılır, ancak yazı tiplerini ve renkleri kontrol etmek gibi birçok başka kullanımı da vardır. Web geliştiricilerinin bir web sitesine stil vermesini sağlayan bir dildir.

Bu dil, düzen, renkler, yazı tipleri, kenarlıklar ve daha fazlası için kullanılır. Basamaklı Stil Sayfaları anlamına gelir. Web geliştiricilerinin renk ve yazı tipi boyutu gibi çeşitli özellikleri kullanarak bir web sitesine stil vermelerini sağlayan bir dildir. Bu dil, her seferinde yeniden yazmak zorunda kalmadan hareket halindeyken içeriği değiştirme esnekliği sunduğu için web siteleri dünyasında yaygın olarak kullanılır.

Css nedir

CSS Neden Kullanılır?​

Cascading Style Sheets, web sitesi tasarımı ve geliştirmesinin ayrılmaz bir parçası haline geldi. Web geliştiricileri tarafından düzen, renk, yazı tipleri vb. gibi her şey için kullanılabilir. Web sayfalarının nasıl görüntüleneceğini tanımlayan bir dizi kuraldır. CSS, web sayfalarının tutarlı sunumunu oluşturmak, bir web sitesinin düzenini ve görünümünü korumak ve HTML öğelerine uygulanması gereken stilleri tanımlamak için kullanılır.

HTML'de bulunmayan seçiciler, özellikler, değerler ve diğer özellikleri ekleyerek HTML'nin söz dizimini genişleten bir biçimlendirme dilidir. Bu dil ayrıca sayfa içeriğinin nasıl düzenlendiği konusunda ek kontrol sağlar. Günümüzde oldukça fazla kullanılır ve bir HTML veya XML dosyasında yazılmış bir belgenin sunumunu tanımlamak için kullanılan bir stil sayfası dilidir.

CSS Avantajları​

CSS'nin birçok avantajı vardır. Bunlardan bazıları şu şekilde gösterilebilir:

Basitlik

Kolay uygulanması

Esnekliği

Ölçeklenebilirlik

Görüldüğü üzere tasarımcılar ve geliştiriciler arasında popüler bir seçim olmasını sağlayan birçok avantajı vardır. Ayrıca HTML veya JavaScript gibi diğer dillerde bulunamayan benzersiz özellikler sağlar. Farklı CSS özellikleri belirterek bir web sayfasının nasıl göründüğünü ve davrandığını kontrol etmek için kullanılır.

CSS Ne İşe Yarar?​

Cascading Style Sheets, web sayfalarını tasarlama ve biçimlendirme, etkileşimli kullanıcı arayüzleri oluşturma, bir belge veya sayfa düzenini tanımlama, elektronik belgelerden baskı düzenleri oluşturma ve yapılandırılmış belgeler oluşturma gibi birçok amaç için kullanılabilir. CSS, farklı düzen ve stillere sahip web siteleri oluşturmak için kullanılabilecek güçlü bir dildir. Farklı ekran boyutlarına uyum sağlayabilen duyarlı tasarımlar oluşturmak için de kullanılabilir. Web sayfalarının sunumunun farklı özellikler ve değerler kullanılarak değiştirilmesini sağlar. Duyarlı tasarım, web sayfalarını şekillendirme ve bir web sitesinin görsel düzenini oluşturma dahil olmak üzere birçok nedenden dolayı kullanılır. CSS, web sitelerinde etkileşimli arayüzler veya dinamik efektler oluşturmak için de kullanılabilir. Ancak, tüm tarayıcıların CSS'yi tamamen desteklemediğini bilmek önemlidir, bu nedenle web sitesi düzenlerinizde CSS'yi dikkatli kullanmalısınız.