Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

CMD Komutları Nelerdir?

• Konbuyu başlatan Slade
  • Başlangıç tarihi
CMD komutları yalnızca Windows işletim sistemine sahip bilgisayarlarda kullanılabilir, bu bilgisayarla ilgili tüm bilgilere erişmenizi sağlar. Bilgisayarda kullanılan tüm programlara erişmenizi sağlayan CMD komutları, mevcut hataları tespit edip düzelterek çok daha hızlı işlem yapmanızı sağlar.

CMD Açılımı Nedir?​

CMD, İngilizcede komut anlamına gelen command kelimesinin kısaltmasıdır. Komut İstemi veya burada kullandığımız şekliyle CMD, Windows işletim sistemlerinin komut satırı yorumlayıcısı aracılığıyla uygulanır. Yalnızca Windows işletim sisteminde kullanılan yerel bir uygulamadır. Sistem. Belirli komutlarla işlem yapmanızı sağlar. Komut satırı arayüzü, kullanıcıların işletim sistemiyle etkileşime girmesine ve gerçekleştirmek istedikleri işlem için komutlar vermelerine olanak tanır.

Cmd nedir

CMD Nedir?​

CMD, bir kod yazma konsoludur ve kabuk programlama mantığı ile çalışır. Kabuk programlama, sistem yönetimi için gerekli komutları ve bu komutların çalışmasını sağlayan kontrolleri kullanan bir programlama biçimidir. Bilgisayarın işletim sistemiyle ilgili tüm bilgilere erişim sağlar. Kısaca CMD diyeceğimiz bu kod yazma konsoluna iki farklı şekilde ulaşılabilir. Komut istemi, çoğu komut satırı yorumlayıcısı uygulama olarak Windows işletim sistemi içerisinde bulunur. CMD istemine resmi olarak Windows komut işlemcisi denir, ancak bazen komut kabuğu olarak da adlandırılır. Komut İstemi, bulunan komut satırı işlevlerinin çoğunu taklit eden bir Windows programıdır. MSDOS'ta böyledir, ancak bu MSDOS değildir.

CMD Komutları Ne İşe Yarar?​

Komut kabuğu, doğrudan işletim sistemi ile etkileşime girmenizi sağlar. Komut istemini, komutları veya kullanıcı girdilerini alan ve bunları makine diline çeviren bir yorumlayıcı olarak düşünebilirsiniz. Bu komutlar bir takım görevleri yerine getirmek için önceden tanımlanmıştır. Bu komutlar çeşitli görevleri gerçekleştirmek için birleştirilir. Ayrıca, bu komutların manuel olarak yazılmasına gerek yoktur ve programlanmış sunucu yedeklemeleri yapmak, gereksiz dosyaları silmek vb. için kullanılabilir. Bazı manuel görevleri otomatikleştirmek için bir toplu iş dosyasına yazılabilir, aksi takdirde aynı görevi yapmak için birkaç satır kod yazılması gerekir.

Bu açıdan CMD komutları, Windows işletim sistemine erişmek için kullanılan kestirme formüller olarak görülebilir. Sistem komut konsolunda işlem yapar. CMD Komutları, Windows işletim sistemine sahip bilgisayarlarda bir komut satırı gibi çalışan MSDos tabanlı bir komut dosyası oluşturma konsoludur. Bu bölüme giriş yaparak birçok bilgiye ulaşabilir, hata raporları alabilir, küçük kod ve eşdeğerlerini öğrenebilirsiniz.

Sık Kullanılan CMD Komutları​

En sık kullanılan komutlar şunlardır;

• odbcad32.exe Database işleme
  • regedit. exe Windows Kayıt Düzenleyicisi programı
  • rasphone. exe Ağ bağlantısı
  • powercfg.cpl Güç seçenekleri
  • explorer. exe Windows Gezgini
  • sndvol32.exe Ses ayarları
  • nusrmgr.cpl Kullanıcı hesapları
  • sigverif. exe İmza denetleyicisi
  • shrpubw. exe Network paylaşımı bilgisi
Ayrıca diğer kullanılan komutlar da rasphone. exe Erişim defteri, progman. exe Masaüstü yöneticisi, perfmon.exe Sistem monitörü, packager.exe Obje paketleyici, clipbrd.exe Pano işlemcisi, calc. exe Hesap makinesi ve mspaint. exe Paint programıdır.