Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Clickbait Nedir? Ne İşe Yarar?

  • Konbuyu başlatan Celil
  • Başlangıç tarihi
Clickbait nedir Türkçesi tık tuzağı ve dikkat çekmek ve de kullanıcıları bu bağlantıyı izlemeye ayrıca bağlantılı çevrimiçi bu içeriği okumaya, görüntülemeye ya da dinlemeye izlemeye ikna etmek için tasarlanmış bir köprü metni ve küçük resim bağlantısı ile kullanan bir yanıltıcı reklam biçimidir.

CLİCKBAİT Ne İşe Yarar?​

Tıklama tuzağı ve başlıkları veren, sunulan içeriği çoğunlukla doğru bir şekilde yansıtmayan ama ikna edici ifadeler kullanarak çoğunlukla bir sahtekârlık unsuru ekler. Cümlenin, Teriminin "-bait" kısmı, bir oltanın ve bir ayartma yani ("yem") tarafından gizlendiği, ayrıca balıkta yutulması için beklenen bir şey olduğunu ve de izlenimini veren ve beklenen oltaya gelme gibi bir durum bir benzetme yapar.

"bait-and-switch "İnternetten çok önce, bir pazarlama uygulaması, ayrıca müşterileri çekmek içinde kullanılan "Clickbait nedir" benzeri yöntemlerde kullanıyordu. "Bait-and-switch" gibi ve buna benzer tıklama tuzağı da farklı bir dolandırıcılık türüdür.

Özellikle de ilgi çekiciliği ve bilgi değeri şüpheli olan yerlere, içeriklere yönlendirmek kişilerin bir bağlantıya tıklaması amacıyla atılan, şeydir.

CLİCKBAİT Ne Anlamda Kullanılır?​

Yukarıda da belirttiğim gibi "Clickbait nedir" ifadesi Türkçe' ye "tık tuzağı" olarak çıkmakta çevrilmektedir. İnternet sitelerinde ve ayrıca sosyal medya platformlarında da sıkça kullanılan ve gördüğümüz bu ifade, ise içeriğin görülmesi, çok daha fazla tıklanması için kesinlikle dikkat çekici başlıkların atılması şeklinde de yorumlanmaktadır. Genelde başlık ve de içerik arasında bir bağlantı olmadığı gibi okuyucuyu yanıltmak amacıyla ve merak uyandırmak için kullanılan bu teknik, yanıltıcı bir reklam biçimidir.

CLİCKBAİT Nerelerde Kullanılır?​

Başlık dışında "Clickbait nedir" haber görselinin çok saçma ve de gereksiz düzenlemelerle de paylaşılması da olabilir. Yani açıkça ve diğer bir değişle "clickbait", doğru düzgün ve gerçekçi bir içerik üretmeyi yapmayan, yapamayan, beceremeyen bir haber sitesinin okuyucu ve izleyicilerini kullanıcılarını aptal enayi ve saf yerine koyarak onları yanlış yönlendirmesi amacının bu şekilde daha çok daha fazla kişiye ulaşarak kendilerine gelir elde etmeye ve insanları dolandırmaya çalışmasıdır. Buna inanan kişiler hem dolandırılıyor hem de boşa zaman kaybı yapmış oluyor.

Örneğin büyük bir haber sitesi, bir reklam ajansıyla 100. bin görüntülenme karşılığında anlaşma yapıyor. Bu 100.000 görüntülenmeyi tamamlamak için tık tuzağı "Clickbait nedir" içeriklere başvuruyor. Ve onlarda sahte ve saçma bir reklam göstererek merak uyandıracak yani " CLİCKBAİT " reklam yaparak ve bu reklama tıklanması için saçma ama merak uyandıran bir reklam yayınlıyor.
 
Moderatörün son düzenlenenleri: