Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Captcha Ne Demaek?

  • Konbuyu başlatan Slade
  • Başlangıç tarihi
Captcha ne demek? Web sitesini veya uygulamayı kullanan kişinin bilgisayar değil insan olduğunu doğrulamak için güvenlik önlemi olarak kullanılan bir bilgisayar programı türüdür. Yazılım, çevrimiçi oyunlarda, bir web sitesinde bir hesaba kaydolurken veya bir web sitesinde formları doldururken olduğu gibi birçok farklı senaryoda kullanılabilir.

Bilgisayarların kullanıcının ne gireceğini doğru bir şekilde tahmin etmesi zor olabilir. İnsanlar bu konuda bilgisayarlardan çok daha iyidir, bu da bilgisayarların insanları kişisel bilgilerini vermeleri için kandırmasını zorlaştırır. Bu test, insanların bir web sitesine girmeden veya verilerini göndermeden önce tamamlamaları gereken bir test türüdür. Genellikle web siteleri ve uygulamalar için formlarda ve giriş sayfalarında kullanılırlar.

Captcha Neden Kullanılır?​

Test, kullanıcının insan olduğunu doğrulamak için belirli bir görevi gerçekleştirmesini gerektiren bir bilgisayar programı türüdür. Botların içeriğe erişmesini önlemek için web sitelerinde ve uygulamalarda kullanılırlar. Görüntü tanıma, ses tanıma, metin girişi ve hatta matematik problemleri gibi çeşitli şekillerde uygulanabilirler. Captcha'lar genellikle, kullanıcının web sitesi veya uygulama üzerinden yolculuğuna devam etmeden önce yanıtını bir giriş alanına girmesini gerektiren, çarpık harf veya rakamlardan oluşan bir resim olarak sunulur. Captcha, Computers and Humans Apart'ı anlatmak için Tamamen Otomatikleştirilmiş Genel Turing testinin kısaltmasıdır. Otomatik yazılımların içeriklerine erişmesini engellemeye çalışan web sitelerinde bir tür güvenlik önlemi olarak kullanılır.

Captcha Türleri Nelerdir?​

En yaygın test türü, bir bilgisayar tarafından çözülebilen ancak bir insan tarafından çözülemeyen görüntü tabanlı olanıdır. Bir insan resmi okumalı ve üzerinde görünen ve genellikle düz metin olan kutulardaki sayıları yazmalıdır. Diğer Captcha türü, ses tabanlıdır; bu, bir insanın bir ses klibini dinlemesini ve ardından üzerinde görünen metin kutularına sayıları yazmasını gerektirir. Kullanıcı adı/şifre veya e-posta/şifre gibi geleneksel oturum açma yöntemleri yerine bu yazılımı kullanmanın birçok faydası vardır.

Captcha nedir dogrulama

Captcha’lar spam ve otomatik programların web sitelerindeki formları doldurmasını engelleyen bir tür çevrimiçi güvenlik önlemidir. Bir captcha veya "Bilgisayarlara ve İnsanlara Ayrımı Anlatmak için Tamamen Otomatikleştirilmiş Genel Turing testi", insanlarla bilgisayarları ayırt etmek için kullanılan bir tür sorgulama-yanıt testidir. İnsanlar tarafından görülebilen ancak bilgisayarlar tarafından görülmeyen, tipik olarak metin kullanılarak bir görüntü oluşturmayı içerir.

Captcha Kullanmanın Faydaları​

Captcha’nın birçok faydası bulunuyor. Bunlardan bazıları şu şekildedir:

  • Zararlı yazılımların siteye erişimine engel olur.
  • Güvenlik sağlar.
  • Botlara karşı etkilidir.

Captcha, insanları bilgisayarlardan ayırt etmek için tasarlanmış bir test türüdür. Çevrimiçi bankacılık ve alışveriş gibi birçok farklı çevrimiçi hizmette ve otomatik yazılımın bir web sitesine girmesini önlemek için web sitelerinde kullanılır. Bu testler tipik olarak, otomatik bir program olmadıklarını kanıtlamak için bir insan tarafından deşifre edilmesi gereken görüntüler veya metinler şeklinde sunulur. Captcha'nın kullanımı, faydaları nedeniyle zaman içinde artmıştır. Kullanıcıların spam botlara ve diğer kötü amaçlı yazılımlara karşı korunmasına yardımcı olurken, kişisel bilgilerinin çalınmasını istemeyen kullanıcılar için ek bir güvenlik katmanı sağlar.