Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Bios Güncelleme Nasıl Yapılır?

  • Konbuyu başlatan Thous
  • Başlangıç tarihi
Thous

Thous

Yönetici
Yönetici
Katılım
28 Şub 2022
Mesajlar
370
Konum
Samsun
Web
tilki.net
Ticaret: 1 / 0 / 0
Bilgisayarların bazı özelliklerine, özellikle donanımsal yazılım seçeneklerine ulaşmak için, bilgisayarın açılış hızından fan kontrolüne kadar birçok işlemi yapabilmek için bios güncellemesi yapmak gerekmektedir. Basic İnput Outpu System olarak kısaltılan BİOS, bilgisayarın kalıcı yazılımıdır ve genellikle ROM bellekte saklanmaktadır. Çoğu kişi format atacağı zaman BİOS üzerinden bu işlemi gerçekleştirir. Ama bu kalıcı yazılımın kendisini de güncellemek mümkün olmaktadır.

BİOS, bilgisayarda bulunan giriş ve çıkış aygıtlarının kontrol edildiği genel merkez olarak isimlendirilebilir. Ayrıca anakartın tüm özelliklerine erişerek kullanmayı sağlar. Yazılımlar ile donanımlar arasında bir köprü görevi görür. Bios güncellemek ise donanım sorunları olduğunda, bilgisayarın daha hızlı çalışması için yeni nesil işlemciler ile kullanmak gibi nedenler ile güncellenir. Fakat bu güncelleme işlemi dikkat edilmesi gereken önemli bir işlemdir.

BİOS Güncelleme Öncesi Hazırlıklar​

Bios güncellemesi için öncelikle yapılması gereken ilk adım bilgisayarın, ana karta uygun bir bios sürümü bulmak gerekmektedir. Bunun için de ilk olarak bilgisayarınızın Bios sürümünü öğrenmeniz iyi bir başlangıç olacaktır. Başlat tuşuna basıp, arama kısmına “msinfo32” yazarak mevcut bios sürümünüzü görüntüleyebilirsiniz. Bu sayede bios’un güncel olup olmadığı da öğrenilmiş olur.

Bios guncelleme

Kendi bilgisayarınıza uygun Bios’u bulmanın en kolay yolu ise bilgisayar üreticiniz ile iletişime geçmektedir. Genellikle bir mail ile bilgisayarınızın modelini, yukarıda yer alan mevcut bios sürümünüzü ve bilgisayarınızın özelliklerini gösteren bilgileri de e-posta ile ek yaparak destek birimine gönderebilir ve güncel bir bios talep edebilirsiniz. Bios bulmadan önce bir önemli nokta da anakart modelinin bulunmasıdır. Bunun için ise Hwinfo gibi programlar kullanılabilir. Bu sayede anakart sürümüzden önce olan sürümleri indirmezsiniz.

Güncel bios sürümü için ise ana kart üreticinizin ya da dizüstü, masaüstü bilgisayarınızın üreticisinin destek/Support sayfasını ziyaret ederek, sürücüler ve yazılımlar kısmını arayın. Burada Bios sürümlerinin olduğu bir kısım olmaktadır. Eğer yoksa en doğru adım e-posta ile iletişime geçip bios talebinde bulunmaktır. USB belleğe bios yazdırırken ise Biçimlendirme, NTFS seçeneğini seçmek gereklidir. Güncelleme işlemini yapmadan önce ise kontrol edilmesi gerekenler arasında dizüstü ise şarjın tam olması, prize bağlı olması, bios’un USB belleğe iyi bir şekilde yazdırılması gibi adımların kontrol edilmesi gereklidir.

Bios Güncelleme İşlemi​

USB belleğe yazma işleminden sonra bios güncellemesi için bellek bilgisayara takılır ve yeniden başlatma yapılır. Her bilgisayarın boot menüsü için kısa yolu bulunur. Bilgisayarın açıldığı ilk anda bu tuşa basılması gerekir. Bu tuş çoğu zaman F2, delete ya da F12 gibi tuşlara atanmaktadır.

1656324819982

Boot menüsüne giriş yapılmalıdır. Asus için ASUS EZ Flash Yardımcı programı, bios’un güncellenmesi için kullanılır. Farklı markalara ait güncelleme araçları da bulunmaktadır. Boot menüsünden Advanced ve Start Easy Flash seçeneğine tıklanır. Biosun yüklü olduğu USB bellek seçilir ve çalıştırılır. Güncelleme işlemi uzun sürebilmektedir. Bu sebeple işlemin herhangi bir kesintiye uğramaması oldukça önemlidir. Tehlikeli olan bu işlemi yaparken mutlaka belirtilen adımlara dikkat edilmesi gerekmektedir. Özellikle farkı ana kart ve bilgisayar modellerine uygun bir bios güncellemesi yaparken ilgili yardımcı programlar kullanılmalıdır. Gerekirse konu ile ilgili videolar izleyerek de daha iyi bir gözlem yapılabilir.