Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Anakart Modeli Nasıl Öğrenilir?

  • Konbuyu başlatan Slade
  • Başlangıç tarihi
Anakart, bilgisayarın tüm ana bileşenlerini ve aygıtlarını birbirine bağlayan bir baskılı devre kartıdır (PCB). Tipik olarak bir PC veya dizüstü bilgisayarın kalbidir. Anakartlar, arabalardan televizyonlara kadar hemen hemen her cihazda kullanılmaktadır. Bilgisayarlar, tabletler ve akıllı telefonlar dahil olmak üzere mikroişlemcili hemen hemen her elektronik cihazda bulunabilirler.

Anakartlar ayrıca robotik, tıbbi ekipman ve çeşitli endüstriyel kontrol sistemleri gibi birçok endüstriyel uygulamada kullanılmaktadır. Bilgisayar kullanıcılarının en fazla merak ettiği konulardan bir tanesi “Anakart modeli nasıl öğrenilir?” oluyor. Bu kapsamda kullanıcıların uygulayabileceği farklı yöntemler bulunuyor. Farklı yöntemler ile cihazda bulunan anakartın modelini öğrenmek mümkün oluyor.

Anakart modeli nasil ogrenilir

Anakart Modelini Komut İstemi ile Öğrenme

Anakart, esas olarak, merkezi işlem birimi (CPU), grafik kartı, RAM bellek modülleri, çevresel bağlantı noktaları/konektörler ve depolama aygıtları gibi bilgisayarın tüm ana bileşenlerini ve aygıtlarını birbirine bağlayan bir elektronik devre kartıdır. Cihazınızda bulunan anakart modeli için komut istemi ile bilgi alabilirsiniz:

  • İlk olarak Windows + R tuşuna basın ve Çalıştır’ı açın.
  • Açılan yere cmd yazarak Enter’a basın.
  • wmic csproduct get name, identifyingnumber, uuid yazarak Enter’a basın.
  • Anakart bilgileri ekrana gelecektir.

Bilgisayarının anakart modelinin ne olduğunu öğrenmek isteyen kişiler bu yöntemi kullanarak kolay bir şekilde anakart hakkında bilgi sahibi olabilir.

Program ile Anakart Modeli Öğrenme

Anakart, kişisel bir bilgisayarda veya başka bir elektronik cihazda ana devre kartı görevi gören bir baskılı devre kartıdır. Merkezi işlem birimi (CPU) ve bir bilgisayarın belleğidir. Anakartlar genellikle masaüstü bilgisayarlarda bulunur, ancak dizüstü bilgisayarlarda, sunucularda, gömülü sistemlerde ve el cihazlarında da bulunabilirler.

Merkezi işlem birimini (CPU), belleği, genişletme yuvalarını, PCI veri yolu yuvalarını, güç kaynağı konektörlerini ve bir sistemin diğer bileşenlerini bağlamak için kullanılırlar. Bilgisayarınızda anakart modeli öğrenme işlemi yapmak için çeşitli programları kullanabilirsiniz. Yüklenen çeşitli programlar ile PC donanımları hakkında detaylı bilgileri görmek mümkün oluyor. Bu sayede de program kullanarak anakartların hangi model olduğunu öğrenmek mümkündür.

Windows + R ile Anakart Modeli Öğrenme

Anakartların amacı, sistemin çeşitli bölümleri için fiziksel bağlantılar sağlamak ve bu parçaları birbirine bağlamaktır. Anakartların kullanımı, ne tür bir cihazla kullanıldığına ve kullanım amacına bağlı olarak değişebilir. Anakartlar, üzerinde merkezi işlem birimi (CPU) ve bellek bulunan kartlardır. CPU'yu yonga seti, grafik kartı ve sabit sürücüler gibi diğer bileşenlere bağlı olan belleğe bağlarlar. Anakart modeli nasıl öğrenilir, için Windows + R komutu kullanılabilir.

Bu komuttan sonra açılan pencereye msinfo32.exe yazılmalıdır. Ardından açılan ekrandan sistem özetine girilmelidir. Daha sonra ise sistem modeli satırında anakartın hangi model olduğunu görmek mümkündür. Bu yöntem ile kullanıcılar, kolay bir şekilde sahip oldukları sistemin anakartının hangi model olduğunu hemen görebilir.
 
LOTR Manyağı

LOTR Manyağı

Balrog of Morgoth 💀
Moderatör
Katılım
7 May 2022
Mesajlar
527
Web
karavilgrup.com.tr
Ticaret: 0 / 0 / 0
Alternatif olarak CPU-Z programını önerebilirim.