Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

3D Yazıcı Nedir Ve Ne İşe Yarar?

  • Konbuyu başlatan Slade
  • Başlangıç tarihi
3D yazıcı nedir ve ne işe yarar? Sanal ortamda tasarlanan 3 boyutlu nesneleri somut katı nesnelere dönüştüren makineye 3 boyutlu yazıcı denir. 3D baskı teknolojisi ile ihtiyacınız olan cihazı basabilir, 3D tarayıcı ile taradığınız nesneleri basabilir, çizdiğiniz tasarımları oluşturabilir hatta kendi ürünlerinizi oluşturabilirsiniz. Kısacası 3D yazıcı ile istediğiniz her şeyi yazdırabilirsiniz.

3D Yazıcı Ne İşe Yarar?​

3D yazıcı ne işe yarar? 3D yazıcı, eklemeli üretim olarak bilinen bir üretim yöntemiyle çalışır. Baskı için birçok hammadde kullanılmasına rağmen, yaygın olarak filament olarak bilinen termoplastik malzemeler halen kullanılmaktadır. 3D yazıcının çalışması için bir 3D model ve tasarım gerekir. AutoCAD, Solidworks, 3DsMax gibi bir CAD (bilgisayar destekli tasarım) programı ile bilgisayar ortamında tasarlanan çizimler veya 3D tarayıcı ile taranan nesneler '.stl' uzantısında dışa aktarılır. 3D yazıcı nedir ve ne işe yarar? 3D yazıcı '.stl' dosyasını algılar ve yazdırır.

3d yazici nedir

Filamentin doğru bir şekilde yayılması için uç çıkışında yüksek sıcaklıkta eritilmesi gerekir. Eriyen saç uçtan ayrılıp yüzeye yayılır yayılmaz katılaşır ve katılaşır.

3D Kullanım Alanları​

3D kullanım alanları ürün prototipleme, ev dekorasyonu, hediyelik eşya için yaygın olarak kullanılmaktadır. Örneğin, çiçekleriniz için tasarladığınız bir vazoyu bastırabilir veya hazır bir desen bulabilirsiniz. Düşündüğünüz herhangi bir robotun gövdesinin 3B baskısını ekleyebilir veya hatta tüm vücudu 3B yazdırabilirsiniz.

Örnek olarak oluşturduğumuz Robot Kol uygulaması alınabilir. Çikolata 3D yazıcı ile kendi tasarladığınız çikolataları üretebilirsiniz. Gıda sektöründe çikolatanın yanı sıra 3D baskı teknolojisi de hızla gelişiyor. NASA (Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi) astronotları, ihtiyaç duydukları malzemeleri uzaya gönderdikleri özel bir 3D yazıcıda yazdırarak elde ediyor.

3D Yazıcı Çeşitleri Nelerdir?​

3D yazıcı çeşitleri vardır. Bunlar;

  • Stereolithography (SLA) Teknolojisi
  • Digital Light Processing (DLP) Teknolojisi
  • Fused Deposition Modelling (FDM) Teknolojisi
  • Selective Laser Sintering (SLS) Teknolojisi
  • SLM (Selective Laser Melting) Teknolojisi
  • Electron Beam Melting (EBM) Teknolojisi
  • Laminated Object Manufacturing (LOM) Teknolojisi

Tekstil Sektöründe 3D Kullanımı​

3D yazıcı tekstil sektöründe nerelerde kullanılır? 3D yazıcı teknolojisi, tekstil ve konfeksiyon teknolojisine de girmiştir. 3D baskı teknolojisi ortopedik çözümlerde, giyimde, saat ve bilezik gibi aksesuarlarda kullanılmaktadır. Popüler spor markaları geçtiğimiz günlerde spor ayakkabılarının tabanlarında ve çeşitli kısımlarında 3D baskı kullanarak seri üretime başladı.

Sürece baktığımızda yüksek maliyet ve seri üretim problemlerini bir nebze de olsa aşmış olduklarını gördük. 3D yazıcı tıp alanında nasıl kullanılır? Öte yandan tıp alanındaki gelişmeler son derece olumludur. 3D yazıcı ile her hastaya özel protez ve anatomik model elde edilir. Organların 3D baskısı bile vardır. Hollanda'da 23 yaşındaki bir hastanın kafatası, 3 boyutlu yazıcıyla basılmış kafatası ile değiştirildi ve hasta operasyona olumlu yanıt verdi.